Prezydent RPA: "Brytyjczycy to imperialiści"

Jakob Zuma, prezydent RPA, określił Brytyjczyków jako "pełnych kulturalnej wyższości imperialistów". Wypowiedzi prezydenta zostały opublikowane w dniu jego spotkania z królową Elżbietą II.

O kontrowersyjnych wypowiedziach Zumy, które padły w wywiadzie dla jednej z południowoafrykańskich gazeta, pisze brytyjski dziennik "Daily Telegraph".

"Cały czas myślą, że ich kultura jest lepsza"

- Kiedy Brytyjczycy przybyli do naszego kraju powiedzieli, że wszystko co robiliśmy jest barbarzyński, jest złe, jest gorsze pod każdym względem - mówił w wywiadzie Zuma - Pamiętajcie o tym, że walczyłem o wolność, walczyłem, żeby uwolnić siebie, a także o szacunek dla mojej kultury. Nie wiem dlaczego (red. Brytyjczycy) cały czas myślą, że ich kultura jest lepsza od innych - stwierdził.

Niezadowolenie prezydenta Zumy wywołał szereg artykułów w brytyjskich mediach na temat jego życia prywatnego. W ubiegłym miesiącu Zuma publicznie przyznał, że spłodził dziecko z córką swojego przyjaciela i przeprosił za swoje zachowanie. Zuma jest członkiem plemienia Zulu i może mieć kilka żon (ma ich obecnie trzy). W sumie brał ślub pięć razy, ma 19 dzieci. Publicznie stwierdził, że wszystkie swoje małżonki i potomków kocha jednakowo.

- Nigdy nie patrzyłem z wyższością na niczyją kulturę, nikt nie ma pozwolenia na osądzanie innych - mówił prezydent - Brytyjczycy już to zrobili, skolonizowali nas, i cały czas to robią - dodał.

Na spotkanie z brytyjską królową zabrał swoją najnowszą żonę

Zuma we wtorek rozpoczął oficjalna wizytę w Wielkiej Brytanii. Zabrał ze sobą swoją najnowszą żonę, 38-letnią Thobekę Madibę. Dziś para spotka się z królową Elżbietą i księciem Filipem. Prezydent wraz z małżonką spędzą dwie noce w pałacu Buckingham. Królowa wyda na ich cześć oficjalny bankiet w pałacu.

Rzecznik prezydenta Zumy, Vincent Magwenya, powiedział, że jego uwagi nie odnosiły się do społeczeństwa brytyjskiego w całości, ale do "pewnej części mediów, które krytykowały go za to, co uważa za swoją kulturę". - Pan Zuma spotkał się wczoraj z dziennikarzami i nie zadano mu ani jednego pytania o życie prywatne - stwierdził rzecznik.

DOSTĘP PREMIUM