Odkryli grobowiec egipskiej królowej Behenu [ZDJĘCIE]

W okolicach Kairu archeolodzy odkryli grobowiec egipskiej królowej Behenu z okresu Starego Państwa.

Ekipa francuskich badaczy poinformowała, że mumia królowej sprzed ponad 4 tysięcy lat nie zachowała się. Na ścianach komory grobowej odkryto jednak hieroglify, wyryte w białym kamieniu. Są to religijne napisy, zwane w archeologii Tekstami Piramid.

W okresie Starego Państwa umieszczano je na ścianach grobowców egipskich władców. Napisy w komorze grobowej królowej Behenu zachowały się w dobrym stanie, dotyczą głównie wędrówki monarchini po zaświatach.

Według badaczy, królowa Behenu była żoną jednego z faraonów Szóstej Dynastii - nie wiadomo dokładnie, czy króla Pepi Pierwszego czy jego syna Pepi Drugiego. Za panowania Szóstej Dynastii w Egipcie zakończył się okres scentralizowanych rządów, a rozpoczęły walki o władzę rywalizujących ze sobą rodów.

Piramidy z tego okresu są skoncentrowane w Sakkarze niedaleko Kairu. Ich konstrukcja była słabsza niż piramid w Gizie, więc wiele z nich nie przetrwało. Francuska ekipa pracowała w tym regionie od 1988 roku i odkryła w sumie siedem piramid, w których spoczywały królowe z Szóstej Dynastii.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM