Islamiści skazani, chcieli wysadzić bazę Ramstein

Sąd w Duesseldorfie skazał na kary od 5 do 12 lat więzienia czterech mężczyzn, oskarżonych o przygotowywanie zamachów terrorystycznych. Ich proces był największą tego typu sprawą w Niemczech w ostatnich latach.

Na 12 lat pozbawienia wolności zostali skazani dwaj Niemcy, którzy przeszli na islam - przywódca grupy Fritz Gelowicz i Daniel Schneider. Karę 11 lat więzienia otrzymał Turek Adem Yilmaz, a na 5 lat skazano współpracującego z nimi Atillę Seleka, pochodzącego z mieszanego małżeństwa turecko-niemieckiego.

Sąd uznał ich za winnych przynależności do organizacji terrorystycznej oraz udziału w spisku w celu dokonania wielokrotnego morderstwa. Terroryści planowali przeprowadzenie zamachów bombowych w pobliżu amerykańskich obiektów wojskowych i cywilnych w Niemczech, w tym bazy lotniczej Ramstein. W tym celu w swojej kryjówce w nadreńskim regionie Sauerland zgromadzili materiały wybuchowe o sile rażenia ponad 400 kilogramów trotylu. To więcej niż wykorzystano podczas zamachów w Madrycie w 2004 czy w Londynie w 2005 roku.

Członkowie "grupy z Sauerlandu" - jak nazywały ich niemieckie media - zostali zatrzymani we wrześniu 2007 roku. W trakcie trwającego prawie rok procesu przyznali się do winy.

DOSTĘP PREMIUM