Szwajcarzy zdecydują, czy dawać zwierzętom adwokata

Szwajcarię czeka narodowe referendum, w którym odpowiedzą na pytanie czy zwierzęta powinny otrzymać konstytucyjne prawo bycia reprezentowanymi w sądzie - donosi BBC.

Organizacje zajmujące się prawami zwierząt optują za powołaniem publicznych adwokatów, którzy będą reprezentować prawa zwierząt. Ma to pomóc w walce z przypadkami znęcania się.

Przeciwnicy utrzymują, że Szwajcarii nie są potrzebne dodatkowe przepisy w tej kwestii. Takiego zdania jest też rząd, który doradził obywatelom, żeby sprzeciwili się nowej propozycji w referendum.

W Szwajcarii od 1992 już działa prawo, które pozwala na reprezentowanie przed sądem praw zwierząt, nad którymi się znęcano. Gdyby jednak Szwajcarzy przegłosowali nowe przepisy, oznaczałoby to powołanie - w każdym kantonie - publicznego urzędu, zajmującego się - w myśl przepisów, które zapisano by w konstytucji - ochroną praw nie tylko czworonogów, ale nawet ryb.

W Zurichu pracuje już jeden adwokat specjalizujący się w tej kwestii. Antoine Goetschel w swojej karierze reprezentował psy, koty, krowy, owce i raz szczupaka.

DOSTĘP PREMIUM