Jeden z najbardziej poszukiwanych terrorystów zatrzymany w Pakistanie

Adam Gadahn, nazywany na nagraniach wideo emitowanych przez Al-Kaidę Amerykaninem Azzam, został zatrzymany w Pakistanie - poinformowały tamtejsze władze. Ten urodzony w USA jako Adam Pearlman członek Al-Kaidy i bliski współpracownik bin Ladena był na liście najbardziej poszukiwanych terrorystów z milionową nagrodą za pomoc w jego schwytaniu.

Według pakistańskiego wywiadu Gadahn, urodzony jako Adam Pearlman, został zatrzymany w ostatnich dniach w pakistańskim Karaczi. Informację podała amerykańska agencja Associated Press, powołując się na dwóch anonimowych agentów.

Pakistańska gazeta "Dawn" precyzuje, że Amerykanina zatrzymały pakistańskie służby wraz z agentami CIA na autostradzie na przedmieściach Karaczi. Według tej gazety terrorysta trafił już na przesłuchanie do stołecznego Islamabadu.

Adam Gadahn od 2004 roku pojawia się na nagraniach emitowanych przez terrorystów z Al-Kaidy. Uważa się, że jest nieformalnym rzecznikiem ugrupowania, specjalistą od mediów i osobistym doradcą bin Ladena. Według służb wywiadowczych namówił najbardziej poszukiwanego człowieka na świecie do wystąpienia na jednym z nagrań z 2007 roku, które sam wyreżyserował.

Od 2006 roku na Gadahnie ciąży zarzut zdrady: postawiono go amerykańskiemu obywatelowi pierwszy raz od ponad 50 lat. Jeśli zostanie uznany winnym grozi mu kara śmierci. Jest oskarżony także o dostarczanie materiałów wybuchowych obcej komórce terrorystycznej.

Uważa się, że Abu Yahya Mujahdeen al-Adam (jedno z jego wielu przezwisk) dowodził nie-afgańskimi terrorystami walczącymi z siłami NATO w Afganistanie. Po atakach na Nowy Jork i Waszyngton 11 września ukrywał się razem z bin Ladenem.

Występował na wielu nagraniach, w których nawoływał do wojny przeciwko Zachodowi i Stanom Zjednoczonym. Na najnowszym nagraniu w którym występuje Gadahn wychwala strzelaninę w amerykańskiej bazie wojskowej Fort Hood, w której major Malik Nadal Hasan zabił trzynastu swoich kolegów.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM