Szkoła w Rzymie instaluje maszyny z kondomami dla uczniów

Dyrektor szkoły stwierdził, że wszystkie placówki edukacyjne powinny brać z niego przykład - pisze brytyjski "The Guardian". Instalacja maszyny spotkała się z krytyką kardynała Agostino Vallini, który stwierdził, że doprowadzi to do "trywializacji seksu".

Szkoła średnia Keplera, położona zaledwie kilka kilometrów od Watykanu, stała się wczoraj pierwszą włoską szkołą, która zainstalowała maszyny sprzedające prezerwatywy. Kondomy są sprzedawane po trzy sztuki, jedno opakowanie kosztuje 2 euro. To o połowę mniej niż we włoskich sklepach. Maszyny są zainstalowane w damskich i męskich toaletach.

"Inne szkoły powinny zrobić to samo"

Antonio Panaccione, dyrektor szkoły, powiedział, że inne licea "nie powinny się bać, ale zrobić to samo". - Na początku było trochę oporów ze strony niektórych rodziców i nauczycieli, motywowanych strachem i niepewnością - opowiada Panaccione - Ale dzięki dyskusji ich obawy przeszły - dodaje.

Czy stosowanie kondomów powinno być tak promowane?

Decyzję dyrektora potępia biskup Rzymu, kardynał Agostino Vallini, który stwierdził, że doprowadzi ona do "trywializacji seksu". Projekt krytykuje także przewodniczący stowarzyszenia lekarzy w Rzymie, dr Mario Falconi. - To jak przyznanie, że w szkole można uprawiać seks - powiedział lekarz - Nie chciałbym, żeby stosowanie kondomów było zalecane w ten sposób, tym bardziej, że w naszym kraju nie ma problemów z dostępem do środków antykoncepcyjnych - twierdzi Falconi.

Stowarzyszenie włoskich uczniów w oficjalnym oświadczeniu podkreśliło, że "tylko we Wloszech coś takiego może wywołać oburzenie". "Wiele szkół średnich na Zachodzie prowadzi dystrybucję prezerwatyw, podobnie postępują szkoły w USA" napisali uczniowie. Stowarzyszenie przypomniało też, że francuskie liceum w Rzymie udostępniło swoim uczniom maszyny z kondomami w 2001 roku.

"Dyrektor szkoły wykazał się wielką odwagą"

Decyzja szkoły została podjęta po przyjęciu przez lokalną administrację rezolucji pochwalającej dystrybucję kondomów w szkole. Gianluca Peciola, lokalna polityczka, która poparła rezolucję, powiedziała, że dyrektor szkoły "wykazał wielką odwagę".

Encyklika papieża Pawła VI z 1968 Humanea Vitae (O życiu ludzkim) potępiła "każde działanie, które przed, w trakcie lub po stosunku seksualnym zapobiega poczęciu". Pomimo nacisków organizacji walczących z AIDS papież Benedykt XVI nie zmienił stanowiska Kościoła w tej sprawie.

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM