Połowa jedzenia dla głodujących w Somalii jest kradziona

Nawet połowa jedzenia wysyłana bo Somalii jest przejmowana przez skorumpowanych urzędników, radykalne islamskie bojówki i pracowników ONZ - wynika z raportu Rady Bezpieczeństwa. Do raportu dotarł New York Times.

Raport nie został jeszcze opublikowany, ale dyplomaci pokazali go dziennikarzom New York Times. Według raportu program pomocy żywnościowej dla Somalii jest zarządzany przez "skorumpowany kartel dystrybutorów". Program pochłonął w 2009 roku około 485 milionów dolarów i według jego kierowników pomógł 2,5 milionom ludzi.

Autorzy opracowania rekomendują Sekretarzowi Generalnemu ONZ Ban Ki-Moonowi wszczęcie niezależnego śledztwa w tej sprawie.Sugerują oni także, że somalijskie władze współpracują z piratami, którzy porywają statki. Lokalni ministrowie sprzedają wizy do krajów europejskich tym, którzy najwięcej zapłacą. Piraci lub rebelianci mogą w ten sposób uzyskiwać wizy udając somalijskich dyplomatów.

Somalijskie władze zaprzeczyły oskarżeniom. Kierownicy programu żywnościowego twierdzą natomiast, że ustosunkują się do zarzutów gdy raport będzie już opublikowany.

TOK FM PREMIUM