Cios w mafię: dziesiątki zatrzymanych w całej Europie

Co najmniej 69 osób zostało zatrzymanych w ogólnoeuropejskiej operacji przeciwko rosyjskiej mafii - podało AFP i "El Pais". Według "El Mundo" i AP zatrzymani są członkami mafii gruzińskiej. Wiadomo na pewno, że na terenie Hiszpanii zatrzymano 24 osoby. Operacja trwa nadal a zatrzymań dokonano, jak poinformowali Hiszpanie, "w wielu europejskich krajach".

Według gazety "El Mundo" zatrzymań dokonano też we Francji, Szwajcarii, Niemczech, oraz Austrii i Włoszech. Dziennik ten pisze też, że zatrzymani byli członkami nie rosyjskiej - jak podała agencja France Presse i "El Pais" - a gruzińskiej mafii.

Także amerykańska agencja prasowa Associated Press podała, powołując się na hiszpańską policję, że zatrzymani byli członkami organizacji gruzińskich.

Zostali aresztowani przez sąd pod zarzutami handlu narkotykami i bronią, korupcji i prania brudnych pieniędzy.

Wiadomo, że - jak podają gazety powołując się na prokuraturę - zatrzymani są obywatelami Rosji, Gruzji i Armenii. - To ludzie, którzy nie wahali się zabijać, jeśli zaszła taka konieczność - cytują gazety jednego z prokuratorów.

Śledztwo w Hiszpanii prowadziła specjalna jednostka policji do przeciwdziałania narkotykom i przestępczości zorganizowanej. Zaangażowano też baskijską Ertzaintzę, czyli gwardię ludową - donosi "El Pais". Zatrzymań dokonano w Katalonii, Bilbao, w Walencji oraz Levante i Madrycie.

"El Pais" pisze, że rozbita siatka która działała na terenie Hiszpanii, prowadziła swoje biznesy na terenie Irlandii, Austrii, Szwajcarii, Szwecji, Niemiec, Belgii, Wielkiej Brytanii, Francji, Włoch i Turcji. Utrzymywała też kontakty z kartelami w Kolumbii, gdzie także miała swoich rezydentów. - Będziemy przejmować wielkie wille, posiadłości i walizki pełne pieniędzy - tak się działo w innych podobnych sprawach. Oni działali detalicznie, w prostych oszustwach, ale robili to w całej Europie - cytuije gazeta anonimowe źródło zbliżone do śledztwa.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM