Szkot uznany za pierwszą na świecie osobę bez płci

Norrie May-Welby, Szkot mieszkający w Australii, został oficjalnie uznany za pierwszą na świecie osobę, która nie jest ani mężczyzną ani kobietą - podaje brytyjski ?Daily Telegraph?.

Welby ma 48 lat i urodził się w Szkocji jako mężczyzna. W wieku 7 lat przeniósł się do Australii. Operację zmiany płci przeszedł w roku 1990, miał wtedy 28 lat.

Jak pisze "Daily Telegraph" Welby był nieszczęśliwy także jako kobieta, przestał więc brać hormony i postanowił zostać "rodzaju nijakiego". Australijskie władze początkowo nie chciały pozwolić mu na zapis "gender not specified" (czyli płeć nieokreślona) w akcie urodzenia. Lekarze nie byli jednak w stanie jednoznacznie określić, jakiej płci jest Welby. Urząd biorąc pod uwagę decyzję lekarzy pozwolili na proponowany przez Welby'ego zapis.

- Nie mieszczę się w pojęciu mężczyzny ani kobiety - mówił Welby - Najprostszym rozwiązaniem byłoby więc nie identyfikować się z żadną płcią.

Decyzję australijskiego urzędu pochwalił rzecznik brytyjskiego stowarzyszenia transseksualistów. - Wielu osobom podoba się idea bycia bez płci - stwierdził rzecznik.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM