Domena ".com" obchodzi 25 lat istnienia

Internet obchodzi dziś ważną rocznicę. Mija bowiem 25 lat od chwili zarejestrowania pierwszego adresu internetowego z końcówką .com.

Zdaniem niektórych ekspertów to właśnie 15 marca 1985 roku formalnie zrodził się internetowy biznes. ".com" to skrót od angielskiego słowa "commercial", czyli komercyjny. Jako pierwsza wykorzystała końcówkę tego adresu komputerowa firma Symbolics z USA. Rozwój był na początku powolny, milionową domenę .com zarejestrowano dopiero w 1997 roku. Prawdziwy boom wywołała przeglądarka internetowa Netscape, która w latach 90. masowo przyciągała do Internetu konsumentów. Dziś na świecie zarejestrowanych jest około 80 milionów adresów z końcówką .com.

Według szacunków Fudnacji Informatyki i Innowacji (ITIF) szeroko pojęty internetowy biznes jest wart 1,5 biliona dolarów rocznie - więcej niż łączna globalna sprzedaż leków, inwestycji w czyste technologie energetyczne i rządowe inwestycje w badania i rozwój. Do końca dekady kwoty te mogą sięgnąć prawie czterech bilionów dolarów - więcej niż roczny dochód gospodarczy Niemiec.

Dziś z Internetu korzysta co czwarty mieszkaniec Ziemi, czyli około 1,7 miliarda ludzi. Firma VeriSign odpowiadająca za wdrażanie domeny .com szacuje, że w roku 2020 Internauci będą wykonywać łącznie cztery tysiące bilionów kliknięć dziennie.

DOSTĘP PREMIUM