Odnotowano rekordowe stężenie CO2 w atmosferze

Wzrost jest niepokojący - twierdzi dyrektor naukowy bazy polarnej Zeppelin, z której pochodzą najnowsze dane. Może to oznaczać że ilość cząsteczek CO2 zaczyna wzrastać szybciej niż zakładano.

Ilość cząsteczek dwutlenku węgla to obecnie 393,71 na każdy milion cząsteczek atmosfery, czyli więcej niż rok temu. Takie dane pokazały instrumenty norweskiej stacji Zeppelin na arktycznym archipelagu Svalbard. Zdaniem ekspertów z Norweskiego Instytutu Polarnego oznacza to, że ilość CO2 w powietrzu rośnie coraz szybciej. Od zeszłego roku wzrosła o 3-4 cząsteczki na milion, a średni wzrost w ostatnim dziesięcioleciu wynosił między 1 a 2 cząsteczkami.

Odczyty w innych miejscach na Ziemi są nieco inne, ale - jak zauważają klimatolodzy - tendencja jest ta sama. Naukowcy ONZ uważają, że główną przyczyną tych zjawisk jest emisja dwutlenku węgla przez człowieka. Koncentracja tego gazu wzrosła bowiem o ponad jedną trzecią od czasów rewolucji przemysłowej, gdy zaczęto używać na masową skalę paliw kopalnych. Jednak - według sceptyków - wahające się stężenia CO2 w atmosferze na przestrzeni milionów lat są zjawiskiem naturalnym i mają niewiele wspólnego z naszą cywilizacją. Natomiast dyrektor naukowy Norweskiego Instytutu Polarnego, Erik Holmen twierdzi, że nie odnotowano wpływu kryzysu gospodarczego na wzrost ilości dwutlenku węgla.

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM