Ultraortodoksyjny Żyd skazany na 13 lat za pedofilię

Nachman Stal został skazany przez sąd w Tel Avivie na 13 lat więzienia. Sąd, czytając uzasadnienie wyroku, skrytykował rodzinę i londyńskich rabinów za przedstawianie oskarżonego jako ofiary.

Nachman Stal po oskarżeniu o pedofilię uciekł do Wielkiej Brytanii. W zeszłym roku został sprowadzony do Izraela. W Izraelu coraz głośniej mówi się o molestowaniu seksualnym i pedofilii w środowisku ultraortodoksyjnych Żydów.

Nachman Stal jest jednym z wielu ortodoksów oskarżonych lub skazanych za przemoc seksualną. W Izraelu coraz częściej wychodzą na jaw przypadki molestowania i gwałcenia uczniów przez rabinów, a dzieci przez matki i ojców. Organizacja pozarządowa Narodowa Rada do spraw Dziecka uznała, że stolicą pedofilii jest miasto ortodoksyjnych Żydów Bnei Brak niedaleko Tel Avivu. Jego burmistrz uznał oskarżenia za bezpodstawne.

Nie ma wiarygodnych danych na temat przestępstw seksualnych w zamkniętych ortodoksyjnych wspólnotach. Organizacje pozarządowe z trudem przekonują ich członków do współpracy. Na swoich stronach internetowych zamieszczają nazwiska tych, których należy się strzec.

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM