"List papieża aktualny dla całego Kościoła"

List Benedykta XVI adresowany jest wprawdzie do Kościoła Irlandii, ale to, o czym mówi w nim papież, jest aktualne również dla całego Kościoła . ,,To także jednoznaczne przesłanie dla Kościoła w Niemczech" - twierdzi przewodniczący episkopatu Niemiec, abp Robert Zollitsch.

Papież bez ogródek potępia molestowanie seksualne dzieci jako okrutną zbrodnię, a treść listu świadczy o tym, jak wielką troską jest dla Ojca Świętego ten problem i jak bardzo leży mu na sercu przeciwdziałanie temu zjawisku - oświadczył abp Zollitsch. Benedykta XVI martwi fakt, że w seminariach duchownych często ,,za mało uwagi przywiązuje się do odpowiedniego przygotowania ludzkiego, moralnego, intelektualnego i duchowego alumnów" - twierdzi hierarcha.

"Jesteśmy wdzięczni papieżowi"

Zdaniem abp. Zollitscha, papieski list zwraca szczególną uwagę na sytuację ofiar. Dlatego krytykuje nadmierną ochronę dla sprawców. W swoim liście papież kilkakrotnie ponawia apel o przestrzeganie zasad prawa państwowego i orzeczeń wymiaru sprawiedliwości. Nade wszystko bowiem chodzi o wyleczenie ran osób poszkodowanych. ,,Wzruszające są słowa papieża, w których zwraca się on do ofiar i prosi o przebaczenie: w imieniu Kościoła przyznaje się otwarcie do tej krzywdy i wyznaje skruchę, którą wszyscy podzielamy - oświadczył abp. Zollitsch.

- Jesteśmy wdzięczni Benedyktowi XVI za te wyraźne, może czasem bolesne słowa - stwierdził w imieniu biskupów niemieckich arcybiskup Fryburga. Przypomniał, że sprawa molestowania seksualnego dzieci przez ludzi Kościoła była jednym z głównych tematów obrad wiosennej sesji episkopatu Niemiec. Biskupi jednogłośnie stwierdzili wówczas, że wszystkie przypadki muszą zostać szczegółowo wyjaśnione.

"Prawdziwy list pasterski"

Ogłoszony w Watykanie list pasterski Benedykta XVI oznacza się niezwykłą jasnością, to ,,prawdziwy list pasterski", który w pełni odnosi się do Kościoła Austrii. W ten sposób skomentował papieski dokument przewodniczący episkopatu Austrii, kard. Christoph Schönborn. W rozmowie z dziennikarzami głównych austriackich mediów metropolita Wiednia zwrócił uwagę, że Ojciec Święty nie używa języka dyplomatycznego, lecz prostego i zrozumiałego dla wszystkich. Kard. Schönborn zwrócił też uwagę na ważny - jego zdaniem - passus dotyczący spotkania z ofiarami nadużyć seksualnych. Benedykt XVI przypomina, że od czasu wyboru na Stolice Piotrową wielokrotnie spotykał się z ofiarami (m.in. w 2008 roku w USA i w Australii) oraz deklaruje, że jest gotów czynić to również w przyszłości".

Metropolita Wiednia zwrócił też uwagę, na słowa Benedykta XVI w których Ojciec Święty stwierdza, że ,,aby zaleczyć tę głęboką ranę Kościół musi otwarcie przyznać się do tego ciężkiego grzechu przed Bogiem i przed ludźmi". Takie wyznanie, któremu towarzyszyć powinna prawdziwa skrucha ,,musi wzmóc wspólne wysiłki zmierzające do ochrony dzieci przed kolejnymi zbrodniami tego typu. W związku z tym kard. Schönborn zapowiedział, że 31 marca, w Wielka Środę, w katedrze św. Szczepana w Wiedniu zostanie odprawione specjalne nabożeństwo pokutne.

List papieża nawiązuje także do rozczarowań i oburzenia wielu księży oraz zaangażowanych katolików świeckich, podkreślając potrzebę zbadania przyczyn molestowania seksualnego i przemocy wobec dzieci oraz młodzieży. W związku z tym kard. Schönborn pokłada wielką nadzieję w ,,okrągłym stole", do udziału w którym zaprosiły minister sprawiedliwości Claudia Bandion- Ortner i minister ds. rodziny Christine Marek.

DOSTĘP PREMIUM