Francuski polityki zaprasza na kurs języka francuskiego. Jerzego Buzka

Minister do spraw europejskich Francji krytykuje brak znajomości języka Moliera wśród unijnych polityków. Pierre Lellouche zaprosił więc na kurs francuskiego do Awinionu przewodniczącego Parlamentu Europejskiego i szefową unijnej dyplomacji Catherine Ashton.

Jerzy Buzek dostał zaproszenie, ale - jak powiedziała Polskiemu Radiu jego rzeczniczka Inga Rosińska - na razie z niego nie skorzysta.

Choć propozycja nauki francuskiego w pięknym, zabytkowym Awinionie brzmi zachęcająco, to szef Europarlamentu nie wybierze się tam, bo ma za dużo obowiązków. Poza tym rzeczniczka Jerzego Buzka podkreśla, że jeśli chodzi o znajomość języków obcych, to mówi on po angielsku, zna też niemiecki i rosyjski. Ale nie wyklucza, że skorzysta z zaproszenia, już po zakończeniu kadencji przewodniczącego, bo wtedy będzie miał więcej czasu.

A w Europarlamencie słychać głosy, że zaproszenie na kurs francuskiego jest złośliwe, ale uderzające bardziej w szefową unijnej dyplomacji. Catherine Ashton - jak się żartuje - zna tylko jeden język obcy i bynajmniej nie jest to język obcy dla niej samej.

Nie brak też i takich komentarzy, że krytyka Paryża jest nieporozumieniem, bo źle, jeśli nie bardzo źle jest ze znajomością języków obcych wśród francuskich polityków, zwłaszcza tych na wysokich stanowiskach.

DOSTĘP PREMIUM