Google zostaje w Chinach, ale przestaje cenzurować

Koniec sporu pomiędzy firmą Google a chińskim rządem? Największa wyszukiwarka świata nie zniknie z chińskiego rynku. Narzędzia wyszukiwawcze zostały już przeniesione do Hong Kongu, żeby uniezależnić się od cenzorskich zapędów rządu w Pekinie, ale programiści i biura sprzedaży zostają na terenie Chin. Rząd w Pekinie nazwał decyzję Google'a "całkowicie błędną".

W poniedziałek po południu wszyscy użytkownicy, którzy wpisali w przeglądarki adres Google.cn, zostali przekierowani na chińskojęzyczną stronę w Hong Kongu (google.com.hk). Pojawiał się na niej napis "Witamy na nowej stronie chińskiej wyszukiwarki Google".

Ta decyzja Google'a to kompromis między chęcią czerpania gigantycznych zysków z chińskiego rynku, a niechęcią do popierania polityki chińskiego rządu, który od lat cenzuruje niewygodne dla siebie wyniki wyszukiwania.

O sporze Google'a z rządem w Pekinie głośno jest od stycznia br. Amerykańska firma ogłosiła wtedy, że przestanie stosować się do wymogów chińskiej cenzury, po tym jak odkryto, że z Chin pochodził cyberatak przypuszczony na Google'a. Hackerzy usiłowali między innymi uzyskać dostęp do prywatnych kont poczty internetowej chińskich dysydentów. Chiński rząd od samego początku wypowiadał się w tej sprawie stanowczo i zapowiadał, że nie zmieni swojej polityki wobec Google'a i innych firm internetowych. Jeszcze kilka dni temu Pekin wydał oświadczenie że Google musi być posłuszny chińskim prawom "lub ponieść konsekwencje".

Dzisiejsza decyzja Google'a to spore zaskoczenie. Nieoficjalnie mówiło się, że firma poważnie rozważała całkowite wycofanie się z Chin. Popierał ją w tej decyzji amerykański rząd. Sobotni "Financial Times" pisał nawet, że Google "na 99 procent" wycofa się z Chin i zamknie dla tamtejszych użytkowników swoją wyszukiwarkę.

- Jesteśmy rozczarowani, że nie udało się osiągnąć porozumienia, które pozwoliłoby firmie Google kontynuować działalność pod adresem Google.cn - skomentował poniedziałkowe wydarzenie przedstawiciel Białego Domu.

DOSTĘP PREMIUM