List Hitlera z 1931 r. o przyjaźni niemiecko-brytyjskiej idzie pod młotek

List Adolfa Hitlera z 1931 r. do brytyjskiego dziennikarza wyrażający nadzieję na ?naprawdę serdeczne stosunki? Niemiec i Wielkiej Brytanii trafił na aukcję. Szacuje się, że wartość dokumentu może wynieść nawet 12 tys. funtów - donosi CNN.

Jednostronicowy list Hitlera do brytyjskiego dziennikarza Seftona Delmera został napisany na 16 miesięcy przed objęciem przez nazistów władzy w Niemczech.

W liście Hitler wyraża nadzieję na przyjaźń brytyjsko-niemiecką. "Mam nadzieję..., że z tego kryzysu wyrośnie w Wielkiej Brytanii na nowo gotowość do przewartościowania ostatnich dwunastu lat. Będę szczęśliwy, jeśli uda się pokonać tę nieszczęśliwą psychozę wojenną tak, że możliwa stanie się realizacja prawdziwie serdecznych stosunków między brytyjskim i niemieckim narodem, tak bardzo pożądanych przeze mnie i mój ruch" - brzmi fragment listu.

Andrew Roberts, brytyjski historyk wojskowy i polityczny, wyjaśnia że list to klasyczny przykład, jak Hitler próbował uspokajać zachodnie demokracje. Tłumaczy, że owe 12 lat, do których się odwołuje przyszły kanclerz Niemiec, dotyczy okresu od podpisania Traktatu Wersalskiego w 1919 r. (układ pokojowy kończący I Wojnę Światową).

List Hilera został przekazany do domu aukcyjnego Bonhams w Londynie przez rodzinę dziennikarza. Sefton Delmer był berlińskim korespondentem gazety "Daily Express" w czasie, gdy Hitler napisał list. Uchodzi za pierwszego brytyjskiego dziennikarza, który przeprowadził wywiad z Hitlerem, którego później opisał jako "raczej zwykłego człowieka z włosami ułożonymi zbyt dokładnie".

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM