Sprzedawca chce 2,2 miliona dolarów za listę "Schindlerjuden"

Lista Żydów sporządzona przez Oscara Schindlera została wystawiona na sprzedaż. - To najważniejszy dokument z czasów II Wojny Światowej - wyjaśniał Gary Zimet, specjalista od sprzedaży historycznych dokumentów, który pośredniczy w transakcji.

13-stronicowa lista została sporządzona przez Schindlera i jego księgowego Itzhaka Sterna 18 kwietnia 1945 roku. Jest to jedyny zachowany w prywatnych rękach egzemplarz listy.

Zimet powiedział agencji AFP, że istniało siedem różnych wersji listy, ale tylko cztery ocalały do naszych czasów. Jedna znajduje się w Muzeum Holocaustu w Waszyngtonie, jedna w archiwach niemieckich w Coblence, a dwie w muzeum Yad Vashem w Izraelu. Lista "Schindlerjuden" zawiera imiona 801 osób, ich daty urodzenia i zawody.

Lista została wczoraj wystawiona na sprzedaż na stronie internetowej MomentsInTime.com, którą prowadzi Zimet. Dokument można kupić za 2,2 miliony dolarów. Zimet poinformował, że lista zostanie sprzedana pierwszemu chętnemu. Dotychczasowy właściciel listy chce zachować anonimowość.

Oskar Schindler dzięki swoim umiejętnościom negocjacyjnym i łapówkom zdołał ocalić około 1200 Żydów przed śmiercią w obozach koncentracyjnych. Jego historia została opisana w książce "Arka Schindlera", na podstawie której Steven Spielberg nakręcił głośny film "Lista Schindlera".

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM