PE krytykuje Rosję za nieskuteczną ochronę aktywistów

Szefowa komisji praw człowieka Parlamentu Europejskiego mocno potępiła nieskuteczność władz w ściganiu sprawców zabójstw obrońców praw człowieka. Jej list w tej sprawie odczytano na konferencji w Moskwie.

- Trwająca bezkarność, w jakiej znajdują się sprawcy (zabójstw obrońców praw człowieka - przyp. red.) jest tematem stałym w naszych relacjach z Rosją - napisała w liście Heidi Hautala, szefowa komisji praw człowieka w PE. Jej list odczytał kolega z komisji Geoffrey Harris podczas moskiewskiej konferencji poświęconej zagrożeniom, z jakimi borykają się aktywiści w Rosji.

- Chcemy wprowadzić ten temat do relacji Rosja - UE - napisała Hautala, krytykując Rosję za nieumiejętność schwytania i odpowiedniego karania sprawców mordów.

Pomimo obietnic Kremla i osobiście prezydenta Miedwiediewa skutecznej ochrony obrońców praw człowieka ataki, włącznie z zabójstwami, są codziennością dla aktywistów w Rosji. W sprawie ubiegłorocznych głośnych zabójstw dziennikarki Natalii Estemirowej i Stanisława Markiełowa sprawcy nie zostali ukarani.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM