Indyjska armia unieszkodliwi wrogów najostrzejszą papryką świata

Indyjska armia ma nową broń przeciwko terrorystom. To papryczka "bhut jolokia" uznana za najostrzejsze warzywo świata. Ekstrakt z rośliny zwanej "chilli duchów" będzie służyło do produkcji gazu łzawiącego.

Gaz ma działanie paraliżujące i duszące. Wojskowi chcą nim wypełniać granaty ręczne. Mają one służyć do walki z terrorystami. - Odkryliśmy skuteczną i nietoksyczną broń. Gaz ma drażniący zapach. Wypełniony nim granat skutecznie wypłoszy terrorystów z ich kryjówek - powiedział - R. B. Srivastava, szef wojskowego laboratorium w New Dehli.

"Bhut jolokia" to papryczka wielkości kciuka. W 2007 r. trafiła do Księgi Rekordów Guinessa jako najostrzejsze warzywo na świecie. Papryczka jest uprawiana w północno-wschodnich rejonach Indii. Jej mieszkańcy stosują ją jako lek na dolegliwości żołądkowe. Jej spożycie paradoksalnie pomaga też przetrwać dokuczliwe upały. W skali Scoville'a pozwalającej mierzyć poziom ostrości produktów spożywczych papryczka uzyskała 1 mln punktów. Dla porównania sos tabasco zdobył od 2,5 tys. do 5 tys. punktów. Papryczka jalapeno może pochwalić się 8 tys. punktów w skali.

Gaz z "chilli duchów" ma znaleźć także cywilne zastosowanie. Naukowcy z indyjskiego laboratorium chcą nim wypełniać m.in. aerozole służące do samoobrony. Wynalazkiem zainteresowana jest też indyjska policja.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM