Na Syberii odkryto nowy gatunek człowieka

Opis sensacyjnego odkrycia zamieścił prestiżowy tygodnik naukowy ?Nature?. Naukowcy odkryli kolejnego praprzodka człowieka - hominida, który żył na południu dzisiejszej Rosji około 40 tysięcy lat temu.

Kolejnego krewnego homo sapiens zidentyfikowano na podstawie małego fragmentu kości palca. Wielkość kości wskazuje na to, że mogła ona należeć do dziecka pomiędzy piątym a siódmym rokiem życia. Nie można na razie określić czy był to chłopiec czy dziewczynka.

Szczątki znaleziono w jaskini Denisowa w górach Ałtaj na południu Syberii. Jaskinia była zajmowana przez ludzi przez 125 tys. lat, znaleziono w niej wiele kamiennych narzędzi i szczątków.

DNA nie pasowało do Neandertalczyków ani wczesnych homo sapiens

Szczegółowej analizie poddano DNA mitochondrium - małej struktury komórkowej, która ma własne DNA niezależnie od jądra. Materiał genetyczny sekwencjonował ekspert niemieckiego Instytutu Maxa Plancka - Johannes Krause, który zapewnił w rozmowie z "Nature", że zrobił to bardzo dokładnie: - Wykonaliśmy mnóstwo testów, by wykluczyć pomyłkę. Jesteśmy pewni, że DNA należy do nieznanego dotąd hominida, różniącego się od Neandertalczyków czy ludzi współczesnych - przekonywał naukowiec.

Trzy grupy hominidów mogły żyć obok siebie

Badania wskazują, że nowo odkryty gatunek żył od 48 do 30 tysięcy lat temu w centralnej Azji. Jego przodkowie prawdopodobnie wyemigrowali z Afryki niezależnie od przodków Neandertalczyka i człowieka współczesnego. Niewykluczone, że grupy tych wszystkich trzech gatunków żyły w środkowej Azji obok siebie, w tym samym czasie.

Zbadane DNA mitochondrialne wskazuje, że Neandertalczycy, ludzie współcześni i nowo odkryci hominidzi mieli wspólnego przodka, który żył około miliona lat temu. W badaniach brali udział naukowcy z Niemiec, Austrii, Rosji i Stanów Zjednoczonych.

Jeśli doniesienia naukowców się potwierdzą, będzie to pierwszy ludzki praprzodek odkryty od czasu zidentyfikowania Homo floresiensis, małych "hobbitów", które żyły na indonezyjskiej wyspie Flores ok. 13 tys. lat temu.

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM