Fidel Castro gratuluje Obamie reformy zdrowotnej. "Cud"

"Uważamy reformę służby zdrowia za ważną bitwę i sukces jego rządu" - napisał Castro w przesłaniu opublikowanym przez wszystkie oficjalne gazety na Kubie. "El Comandante" zauważył również, że Kuba wprowadziła podobne rozwiązanie już pół wieku temu.

Według Castro ogromną zasługą Obamy jest to, że "umożliwił cud" reformy zdrowotnej - podaje hiszpański "El Pais".

Kubański przywódca pisze, że "wzmocni ona pozycję rządu w obliczu lobbystów i najemników politycznych, którzy hamują moc administracji". Castro zwraca jednak uwagę, że wiele czasu musiało upłynąć, zanim najpotężniejszy kraj na świecie "zaaprobował opiekę zdrowotną dla ogromnej większości swoich obywateli, coś, do czego Kuba dotarła pół wieku temu".

Obama "czasem mówi głupie rzeczy"

Castro skomentował też ostatni atak amerykańskiego prezydenta na kubański reżim. W środę Barack Obama zaapelował o "zakończenie represji" i wezwał do uwolnienia wszystkich więźniów politycznych na Kubie. Była to najostrzejsza wypowiedź Obamy od czasu objęcia przez niego urzędu.

"Barack Obama jest fanatycznym wyznawcą kapitalistycznego, imperialistycznego systemu, narzuconego światu przez Stany Zjednoczone" - napisał Castro - " Militarystyczna polityka, grabież zasobów naturalnych, nierówna wymiana handlowa z krajami trzeciego świata nie różni się niczym od strategii jego poprzedników. Pomimo tego nie darzę Obamy ani obywateli USA niechęcią" - dodał.

Castro napisał również, że Obama jest "inteligentną osobą" i ma nadzieję, że "głupie rzeczy, które czasem mówi o Kubie nie przyćmią jego inteligencji".

Dwa lata temu Castro zrezygnował z funkcji przewodniczącego Rady Państwa i oddał władzę na Kubie w ręce swojego brata Raula. Mimo to pozostaje pierwszym sekretarzem Komunistycznej Partii Kuby.

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM