Chcą gigantycznego odszkodowania od Deutsche Bahn. Apel ofiar nazizmu

- Co najmniej 445 mln euro domagają się od Deutsche Bahn (Kolei Niemieckiej) we wspólnym apelu przedstawiciele ofiar nazizmu z Polski, Rosji, Ukrainy i Białorusi - informuje portal dw-world.de. Wcześniej apel tylko polskich organizacji koncern odrzucił.

Tym razem pod dokumentem podpisało się ponad 20 organizacji. W specjalnym oświadczeniu autorzy apelują do "niemieckiej i międzynarodowej opinii publicznej". Portal dw-world.de informuje, że organizacje reprezentujące ofiary III Rzeszy oczekują od Deutsche Bahn odszkodowania w wysokości co najmniej 445 mln euro. Tyle, ich zdaniem, niemiecka kolej zarobiła na transportach podczas II wojny światowej.

To nie pierwsza próba uzyskania odszkodowania. W styczniu tego roku dwie polskie organizacje: Stowarzyszenie Polaków Poszkodowanych przez III Rzeszę i Polski Związek Byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych zwróciły się do Deutsche Bahn z apelem o pomoc humanitarną dla żyjących jeszcze byłych więźniów i robotników przymusowych. Wtedy koncern i ministerstwa transportu i finansów odmówiły.

Impulsem do napisania wspólnego apelu właśnie w tym momencie była informacja o planach niemieckiej kolei, która zamierza w Polsce zająć się przewozami pasażerskimi.

Czytaj więcej 445 mln odszkodowania od Deutsche Bahn

TOK FM PREMIUM