Naukowcy: biblijne plagi spowodowało globalne ocieplenie i erupcje wulkaniczne

Opisane w Starym Testamencie plagi, które nawiedziły Egipt, wydarzyły się naprawdę - stwierdzili naukowcy. Uczonym udało się dokładnie określić jak doszło do katastrof, pisze brytyjski ?Daily Telegraph?.

Badacze uważają, że odkryli dowody katastrof naturalnych, znanych jako dziesięć plag egipskich, które doprowadziły do uwolnienia Izraelitów z niewoli egipskiej.

Nowy program telewizyjny wyjaśni jak doszło do plag

Według naukowców plagi były ciągiem fenomenów przyrodniczych, które zostały spowodowane przez zmiany klimatu i erupcję wulkaniczną, do której doszło setki kilometrów dalej. Odkrycia zostaną opisane w nowym programie telewizyjnym, który będzie wyemitowany przez kanał National Geographic w niedzielę wielkanocną.

Archeolodzy wierzą, że plagi dotknęły starożytne miasto Awaris, położone w delcie Nilu, które było stolicą Egiptu za panowania faraona Ramzesa II (panował pomiędzy 1279 a 1213 r. p.n.e.). Około 3 tys. lat temu miasto zostało całkowicie wyludnione, według naukowców wytłumaczeniem jest nadejście plag.

Klimatolodzy odkryli, że pod koniec panowania Ramzesa II klimat gwałtownie się zmienił - wcześniej ciepły i wilgotny, nagle stał się suchy. - Nadejście suchego okresu z pewnością wywołało poważne konsekwencje - powiedział prof. Augusto Magini, paleoklimatolog z Uniwersytetu w Heidelbergu. Rosnąca temperatura doprowadziła do wyschnięcia Nilu i zamieniła życiodajną arterię Egiptu w błotnisty strumyk. Potem Nil przybrał kolor krwi - nadeszła pierwsza plaga.

Toksyczne algi nadały rzece barwę krwi

W płytkiej, wolnopłynącej wodzie błyskawicznie mnożyły się słodkowodne algi Oscillatoria rubescens , które obumierając barwiły wodę na czerwono. Wiadomo, że te algi istniały 3 tys. lat temu, naukowcy wiedzą też, że wywoływały podobny efekt w nowożytnych czasach.

Namnożenie alg wywołało drugą, trzecią i czwartą plagę - żaby, komary i muchy. Przemiana kijanek w żaby jest kontrolowana przez hormony, które są wydzielane w dużych ilościach pod wpływem stresu. Opanowanie wody przez toksyczne algi mogło spowodować taki stres. Żaby przedwcześnie dojrzewały, opuszczały wody, w których wcześniej żyły i wychodziły na ląd, gdzie później zdychały.

W efekcie muchy, komary i inne insekty, pozbawione drapieżników, które ograniczały ich populację, mnożyły się, a następnie wywoływały pomór bydła i wrzody (piąta i szóstą plagę). - Wiemy, że insekty przenoszą choroby, takie jak malaria, więc następnym etapem reakcji łańcuchowej byłby wybuch epidemii - mówił prof. Werner Kloas, biolog z Instytutu Leibniza.

Wybuch wulkanu na Santorini wywołał ostatnie plagi

Kolejna Katastrofa naturalna w miejscu oddalonym o ponad 400 mil od delty Nilu, miała według naukowców wywołać siódmą, ósmą i dziewiątą plagę - czyli grad, szarańczę i ciemność. Była to jedna z największych erupcji wulkanicznych w historii - wybuch wulkanu Thera na śródziemnomorskiej wyspie Santorini, połozonej na północ od Krety. Thera wybuchła ok. 3 tys. lat temu, wyrzucając do atmosfery miliardy ton pyłu.

Pył wulkaniczny zderzający się z chmurami burzowymi nad Egiptem wywołał gwałtowne opady gradu. Wzrosła wilgotność, dzięki czemu mnożyły się szarańcze, a światło słoneczne zostało zablokowane przez pyły - nad Egiptem nastały ciemności.

Naukowcom udało się tez wyjaśnić śmierć pierworodnych, czyli ostatnią, dziesiątą plagę. Według badaczy w zbożu, którym żywili się Egipcjanie, mnożyły się toksyczne grzyby. Pierworodni synowie pierwsi zbierali ziarno i jako pierwsi się zarazili.

Do odkryć naukowców sceptycznie nastawiony jest dr Robert Miller z Katolickiego Uniwersytetu Amerykańskiego. - Problem z naturalistycznymi tłumaczeniami jest taki, że tracimy cały sens. A sens jest taki, że wyszliśmy z Egiptu nie dzięki katastrofom naturalnym, ale dzięki interwencji Boga - powiedział gazecie Miller.

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM