Odnaleziono fragment zatopionego koreańskiego okrętu

Południowokoreańskie władze oświadczyły, że odnalazły fragment rufy zatopionego okrętu. W części jednostki mogło zostać uwięzionych 46 marynarzy. Ponad 30-metrowy fragment został wykryty dzięki sonarowi. Odnaleziono go ponad 50 metrów od miejsca katastrofy - informuje agencja Yonhap.

Na pokładzie 1,2 tys. tonowego okretu patrolowego Cheonan znajdowało się 104 marynarzy. W trakcie rejsu doszło do eksplozji. Jednostka zatonęła w Morzu Żółtym w pobliżu granicy morskiej pomiędzy dwoma Koreami.

Z katastrofy ocalało 58 marynarzy. Ratownicy twierdzą jednak, że nie ma szans na uratowanie pozostałych 46 zaginionych. Nie udało się też wyłowić ciał rozbitków. - Korzystamy ze zdalnie sterowanej kamery, aby ustalić dokładne miejsce położenia fragmentu okrętu - powiedział agencji Yonhap przedstawiciel południowokoreańskiej armii. - Jeśli prądy podwodne nie będą zbyt silne, może uda nam się zobaczyć o wiele więcej - dodał.

Na razie nie udało się ustalić przyczyny zatonięcia okrętu. Agencja Yonhap cytuje przedstawicieli armii, według których na pokładzie doszło do wybuchu, w wyniku którego w kadłubie powstała potężna dziura. Wybuch zatrzymał silnik okrętu. marynarka wojenna planuje podnieść z dna zatopiony fragment kadłuba. Chcą w ten sposób ustalić przyczynę zatonięcia jednostki. Okręt miał na swoim pokładzie rakiety i torpedy.

Prezydent Korei Południowej Lee Myung-bak po spotkaniu z przedstawicielami armii zapowiedział wnikliwe śledztwo w tej sprawie. Marynarka Wojenna na razie nie potwierdza nazwisk zaginionych marynarzy. Administrowana przez Seul wyspa, w pobliżu której doszło do katastrofy jest ważnym punktem strategicznym pomiędzy Koreą Północną i Południową. Według rzecznika Departamentu Stanu P.J. Crowley'a nie ma dowodów, że Korea Północna stoi za incydentem. Rzeczniczka prezydenta Korei Południowej przekazała, że w momencie katastrofy nie było w tym rejonie oznak aktywności północnokoreańskiej armii.

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM