Joschka Fisher krytykuje Merkel. "Niemcy koncentrują się na własnych interesach"

Joschka Fischer uważa, że Niemcy pod władzą kanclerz Merkel zrywają z polityką Helmuta Kohla i przestają pełnić rolę motora integracji europejskiej. Zamiast tego koncentrują się na realizowaniu własnych interesów - pisze były szef niemieckiej dyplomacji na łamach ?Süddeutsche Zeitung".

W gościnnym komentarzu w dzienniku Joschka Fischer krytykuje postawę Angeli Merkel wobec pomocy dla Grecji. Jak zauważa, bardziej niż "Miss Europa", jak ją jeszcze niedawno nazywano, Merkel zasługuje obecnie na tytuł Frau Germania. "Niemieckie media z ochotą porównują ją do żelaznej premier Margaret Thatcher, a nawet żelaznego kanclerza Bismarcka" - pisze Joschka Fischer i dodaje: "Tylko, że Thatcher i Bismarck mieli albo niewiele albo w ogóle nie mieli nic wspólnego z integracją europejską".

Zdaniem byłego ministra spraw zagranicznych, postawa Merkel na ostatnim szczycie w Brukseli jest kolejnym dowodem na zauważalny od dawna trend w niemieckiej polityce - rezygnacji z roli motoru europejskiej integracji i koncentracji na własnych interesach.

Fischer: Niemcy muszą być motorem integracji

Według Fischera, Niemcy nie mogą zadowolić się stwierdzeniem, że podobnie postępują inne kraje. Niemcy ze względu na swoją wielkość, położenie i historię zawsze odgrywały w Europie szczególną rolę - uważa polityk Zielonych. "Jeśli Niemcy przestaną być motorem integracji, będzie to oznaczało jej koniec. A jeśli Niemcy tak jak inni będą realizowali tylko swoje interesy, doprowadzi to do renacjonlizacji polityki w ramach Unii" - ostrzega Joschka Fischer na łamach "Süddeutsche Zeitung".

Cały komentarz czytaj na stronie Süddeutsche Zeitung

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM