Kościół uruchomił 'gorącą linię' dla ofiar molestowania

Niemiecki Kościół katolicki uruchomił telefon zaufania dla ofiar molestowania seksualnego. To pierwsza tego typu inicjatywa w historii Kościoła w Niemczech.

Jak powiedział pełnomocnik niemieckiego episkopatu do spraw nadużyć, biskup Trieru Stephan Ackermann, kościelna gorąca linia ma dodać odwagi ofiarom afery pedofilskiej, aby zgłaszały się i ujawniały przypadki molestowania. Do ich dyspozycji będą czuwający przy telefonie zaufania terapeuci i psychologowie.

Równocześnie niemiecki Kościół katolicki uruchomił specjalną stronę internetową z poradami dla ofiar nadużyć seksualnych. Biskup Ackermann zapowiedział również, że w ciągu miesiąca Kościół podejmie decyzję, czy utworzyć fundusz odszkodowawczy dla ofiar.

Te działania są reakcją niemieckiego episkopatu na ujawniane od stycznia przypadki molestowania seksualnego w szkołach i instytucjach katolickich w Niemczech. Skandal poważnie nadszarpnął wizerunek niemieckiego Kościoła katolickiego, a także papieża Bendykta XVI.

Według sondażu opublikowanego przez tygodnik "Stern", tylko 31 procent Niemców jest zadowolonych z postawy papieża. Przed trzema laty było to 70 procent. W najnowszym badaniu 45 procent Niemców źle lub bardzo źle ocenia papieża. Po ujawnieniu skandalu co piąty niemiecki katolik rozważał wystąpienie z Kościoła.

DOSTĘP PREMIUM