Susza w Chinach: 24 miliony osób bez wody pitnej

Południowo-zachodnie rejony Chin dotknęła najgorsza susza od 100 lat. W środę chiński rząd ogłosił, że ponad 24 miliony osób nie mają dostępu do wody pitnej.

Obecnie 24,25 milionów osób nie mają dostępu do wody pitnej, z czego 20 milionów na południowym zachodzie kraju - powiedział na konferencji prasowej Liu Ning, wiceminister ds. zasobów wodnych.

Susza dotknęła najbardziej prowincje Junnan, Kuejczou, Syczuan i region Guanxi. W metropolii Chongqing sytuacja jest najgorsza od stu lat.

Liu powiedział również, że meteorolodzy nie sądzą, żeby sytuacja poprawiła się przed nadejściem pory deszczowej, która zazwyczaj zaczyna się przed 20. maja. Obecnie władze chcą przeznaczyć 6,3 miliarda juanów (684 miliony euro) na program dostarczenia mieszkańcom dotkniętych suszą regionów wody pitnej. W długim terminie zostaną wprowadzone programy konserwacji zasobów wodnych.

Wiceminister podkreślił, że susza nie będzie miała większego wpływu na produkcję rolną w Chinach, bo na południowym zachodzie kraju znajduje się tylko 16% ogółu gruntów uprawnych.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM