Chińscy hakerzy zaatakowali konta pocztowe na Yahoo

Konta pocztowe w serwisie Yahoo należące do zagranicznych dziennikarzy pracujących w Chinach zostały zhakowane - doniosło stowarzyszenie dziennikarzy. Ataki hakerskie przypominają włamania na konta Google, do których doszło w ubiegłym roku.

Atak hakerski odkryto w tym tygodniu. 25 marca niektórzy dziennikarze pracujący w Chinach i na Tajwanie odkryli, że nie mogą zalogować się na swoje konta pocztowe.

- Jest osiem potwierdzonych przypadków - powiedział jeden z członków stowarzyszenia zagranicznych korespondentów w Chinach - Yahoo nie odpowiedział na nasze pytania dotyczące ataków i nie powiadomił użytkowników jak doszło do naruszeń bezpieczeństwa - dodał dziennikarz.

Cliffors Coonan, pracujący dla "Irish Times", powiedział, że we wtorek próbował bezskutecznie zalogować się do swojej poczty. Andrew Jacobs, pekiński korespondent "New York Times" odkrył natomiast, że poczta z jego konta Yahoo Plus została bez jego wiedzy przekierowana na inne, nieznane konto.

Rzecznicy Yahoo nie chcieli komentować doniesień i nie poinformowali mediów czy atak był częścią większej akcji czy pojedynczym incydentem. - Yahoo potępia wszystkie ataki hakerskie, niezależnie od ich celu czy lokalizacji - powiedziała rzeczniczka firmy Dana Lengkeek - Jesteśmy zobowiązani do chronienia bezpieczeństwa i prywatności użytkowników i podejmiemy odpowiednie kroki w przypadku każdego naruszenia - dodała Lengkeek.

W styczniu internetowy koncern Google ogłosił publicznie, że padł ofiarą chińskich hakerów. Źródła wewnątrz Yahoo podają, że ich firma wiedziała wówczas, że także była celem ataków. Kierownicy Yahoo omawiali te incydenty z Google, zanim Google podał ataki hakerskie do wiadomości publicznej.

Yahoo zostało w przeszłości skrytykowane przez amerykański Kongres za udostępnienie chińskim władzom konta pocztowego dziennikarza Shi Tao. Dziennikarz został następnie skazany na dziesięć lat więzienia za ujawnianie tajemnic państwowych.

DOSTĘP PREMIUM