Chińscy hakerzy zaatakowali konta pocztowe na Yahoo

Konta pocztowe w serwisie Yahoo należące do zagranicznych dziennikarzy pracujących w Chinach zostały zhakowane - doniosło stowarzyszenie dziennikarzy. Ataki hakerskie przypominają włamania na konta Google, do których doszło w ubiegłym roku.

Atak hakerski odkryto w tym tygodniu. 25 marca niektórzy dziennikarze pracujący w Chinach i na Tajwanie odkryli, że nie mogą zalogować się na swoje konta pocztowe.

- Jest osiem potwierdzonych przypadków - powiedział jeden z członków stowarzyszenia zagranicznych korespondentów w Chinach - Yahoo nie odpowiedział na nasze pytania dotyczące ataków i nie powiadomił użytkowników jak doszło do naruszeń bezpieczeństwa - dodał dziennikarz.

Cliffors Coonan, pracujący dla "Irish Times", powiedział, że we wtorek próbował bezskutecznie zalogować się do swojej poczty. Andrew Jacobs, pekiński korespondent "New York Times" odkrył natomiast, że poczta z jego konta Yahoo Plus została bez jego wiedzy przekierowana na inne, nieznane konto.

Rzecznicy Yahoo nie chcieli komentować doniesień i nie poinformowali mediów czy atak był częścią większej akcji czy pojedynczym incydentem. - Yahoo potępia wszystkie ataki hakerskie, niezależnie od ich celu czy lokalizacji - powiedziała rzeczniczka firmy Dana Lengkeek - Jesteśmy zobowiązani do chronienia bezpieczeństwa i prywatności użytkowników i podejmiemy odpowiednie kroki w przypadku każdego naruszenia - dodała Lengkeek.

W styczniu internetowy koncern Google ogłosił publicznie, że padł ofiarą chińskich hakerów. Źródła wewnątrz Yahoo podają, że ich firma wiedziała wówczas, że także była celem ataków. Kierownicy Yahoo omawiali te incydenty z Google, zanim Google podał ataki hakerskie do wiadomości publicznej.

Yahoo zostało w przeszłości skrytykowane przez amerykański Kongres za udostępnienie chińskim władzom konta pocztowego dziennikarza Shi Tao. Dziennikarz został następnie skazany na dziesięć lat więzienia za ujawnianie tajemnic państwowych.

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM