Dwunastolatek zastrzelił ciężarną narzeczoną ojca. Grozi mu dożywocie

12-letni Jordan Brown może być najmłodszą osoba skazaną w USA na dożywocie bez prawa wcześniejszego zwolnienia. Sędzia decydował, że nastolatek będzie odpowiadał przed sądem jak dorosły.

Brown w lutym 2009 roku postrzelił w tył głowy narzeczoną swojego ojca, 26-letnią Kenzie Houk, gdy ta leżała w łóżku. Houk była w ósmym miesiącu ciąży, jej dziecko zmarło z powodu braku tlenu. Chłopiec miał wówczas 11 lat.

Po incydencie Brown wyszedł z domu i poszedł do szkoły. Został później aresztowany przez śledczych, gdy podczas przesłuchania zaczął przedstawiać sprzeczne wersje wydarzeń.

Funkcjonariusze twierdzą, że chłopiec był właścicielem broni palnej (młodzieżowej wersji strzelby), z której zastrzelono kobietę. Brown był ponoć zazdrosny o macochę i narodziny swojego brata Christophera.

- Nie ma żadnych dowodów wskazujących na to, że ofiara go sprowokowała - pisał sędzia Dominick Motto, uzasadniając swoją decyzję - Przestępstwo było egzekucją młodej, bezbronnej, ciężarnej matki. Trudno sobie wyobrazić straszniejszą zbrodnię.

Jeśli Brown odpowiadałby przed sądem dla nieletnich, mógłby wyjść na wolność po ukończeniu 21 roku życia. Według sędzi Motto prawdopodobne jest, że do tego czasu chłopiec nie przejdzie procesu rehabilitacji.

Motto oparł się na zeznaniach psychiatry, dr Johna O'Briana, który twierdzi, że Brown "minimalizował" zarzuty przeciwko sobie. Podobne zdanie ma dr Kirk Heilbrun, inny psychiatra, który również badał chłopca.

Prawnicy nastolatka, Dennis Elisco i David Acker, uważają, że chłopiec powinien odpowiadać jak nieletni, ponieważ wtedy będzie osadzony w więzieniu dla młodocianych przestępców i otrzyma odpowiednią terapię.

Jeśli Brown zostanie skazany za morderstwo pierwszego stopnia, będzie najmłodszym więźniem w historii USA odsiadującym karę dożywocia bez możliwości wcześniejszego zwolnienia.

Najmłodszą osoba skazaną za morderstwo w Stanach Zjednoczonych jest 11-letni Andrew Golden, który w 1998 roku zastrzelił pięć osób w szkole w Arkansas. Golden odpowiadał przed sądem dla nieletnich i został skazany na 10 lat więzienia. Wyrok wzburzył opinie publiczną w USA i wzmocnił naciski na zmianę prawa.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM