Arabia Saudyjska: Libański prezenter tv w piątek zostanie ścięty

48-letni prezenter libańskiej telewizji Ali Husajn Sibat oskarżony o czary i skazany na śmierć ma zostać ścięty w piątek. Jego adwokat zaapelowała o pomoc międzynarodową. Sibat to były prowadzący w popularnym programie, w którym jako wróż radził dzwoniącym telewidzom - donosi BBC.

Sibat został zatrzymany przez policję religijną podczas pielgrzymki w 2008 roku pod zarzutem uprawiania magii.

Jego adwokat poinformowała wczoraj na konferencji prasowej, że Libańczyk ma zostać stracony w najbliższy piątek, taki informacje uzyskała ze źródeł w Arabii Saudyjskiej znających sprawę jej klienta i szczegóły postępowania. May el-Khansa zaapelowała w tej sprawie do premiera i prezydenta Libanu, oraz całej społeczności międzynarodowej. Adwokat w rozmowie z telewizją CNN dodała też, że zarówno skazany jaki i jego rodzina znają już datę egzekucji.

CNN nie udało się uzyskać żadnego komentarza w ministerstwie sprawiedliwości Arabii Saudyjskiej.

Sibat przyznał się do winy, bo - jak twierdzi jego prawnik - powiedziano mu, że jeśli to zrobi, będzie mógł wrócić do domu.

Organizacje praw człowieka monitorującego jego przypadek, mówią o "dosłownym polowaniu na czarownice przez policję religijną".

W Arabii Saudyjskiej nie istnieje ani prawna definicja uprawiania czarów, ani prawny zakaz tegoż. Tradycyjnie uważa się jednak wróżenie i tworzenie horoskopów za sprzeczne z islamem.

DOSTĘP PREMIUM