Zmarł Edward Roberts: ojciec pecetów, twórca Altair 8800

Zmarł doktor Henry Edward Roberts, nazywany ojcem komputerów osobistych - donosi BBC. Wynalazca maszyny Altair 8800, która rozpoczęła erę komputerów, miał 68 lat.

Pierwszy twór firmy Microsoft, założonej przez Billa Gatesa i Paula Allena, nazywał się Altair-Basic i był oprogramowaniem do Altair 8800 - maszyny stworzonej przez Robertsa, którą przyszli milionerzy zobaczyli na okładce czasopisma.

- Ed dał nam szansę - dwóm młodym chłopakom zainteresowanym komputerami na długo zanim stały się powszechne - i zawsze byliśmy za to wdzięczni - napisali założyciele Microsoftu w oświadczeniu. - Dzień, w którym nasze niesprawdzone oprogramowanie zadziałało na Altairze, był początkiem wielu wspaniałych rzeczy.

Współzałożyciel Apple Steve Wozniak powiedział, że dr Roberts zrobił "kluczowy krok, który doprowadził do tego wszystkiego, co mamy dziś".

Roberts założył firmę Micro Instrumentation and Telemetry Systems (MITS), która początkowo miała dostarczać zestawy elektroniczne dla amatorów robotyki.

W połowie lat 70-tych firma była na skraju bankructwa; właśnie wtedy Roberts zaczął pracę nad zestawem komputerowym dla hobbystów. Rezultatem był Altair 8800, maszyna sterowana za pomocą przełączników i bez monitora.

Maszyna kosztowała 395 dolarów (około pięciu tysięcy złotych obecnie) i w 1975 trafiła na okładkę Popular Electronics, co doprowadziło do gigantycznego wzrostu zamówień. Pośród tłumu zainteresowanych byli m.in. Paul Allen i Bill Gates.

Skontaktowali się z doktorem Robertsem, proponując napisanie kodów programowych, które pomogłyby użytkownikom dostosować maszynę do swoich potrzeb. Potem przeprowadzili się do Albuquerque, gdzie mieściła się siedziba MITS.

- Zawsze będziemy ciepło wspominać pracę z Edem w Albuquerque, w biurze MITS na Route 66, gdzie tak wiele ekscytujących rzeczy się wydarzyło - oświadczyli po śmierci Robertsa Allen i Gates.

Roberts sprzedał swoją firmę w 1977 roku.

Zmarł 1 kwietnia w szpitalu po długiej walce z zapaleniem płuc.

TOK FM PREMIUM