Kościół przeciw oskarżeniom prasy: Musimy powiedzieć ?nie"

Kościelni dostojnicy bronią Benedykta XVI przed oskarżeniami prasy, że tuszował skandale pedofilskie w Kościele katolickim. - Musimy powiedzieć temu "nie" w imię prawdy i sprawiedliwości - powiedział abp Kazimierz Nycz.

W Wielki Czwartek Benedykt XVI celebrował mszę na pamiątkę ustanowienia podczas Ostatniej Wieczerzy sakramentu kapłaństwa i Eucharystii. Pomimo oczekiwań papież nie odniósł się do ostatnich skandali pedofilskich w Kościele. Za to katoliccy dostojnicy zaatakowali prasę.

Wskazywali na "The New York Times" jako przykład gazety, która niezwykle agresywnie atakuje papieża. - Nie jestem dumny z amerykańskiej gazety "New York Times". To nie jest wzór uczciwości - powiedział kardynał William Levada.

Gazeta ta opisała historię księdza Lawrence'a Murphy'ego, który miał molestować uczniów szkoły dla niesłyszących. "The New York Times" sugeruje, że Kongregacja Nauki Wiary, kierowana przez kardynała Josepha Ratzingera, zatuszowała całą sprawę. Watykan odrzuca te zarzuty.

Wczoraj Giuseppe dalla Torre, szef watykańskiego trybunału ostro odpowiedział tym, którzy spekulowali, że papież może zostać nawet wezwany jako świadek w sprawie przeciw archidiecezji Milwaukee, gdzie pracował ks. Murphy. - Papieża, jako głowę państwa chroni immunitet - powiedział watykański prawnik. Odrzucił również sugestie amerykańskich prawników i krytyków Kościoła, że dokumenty Watykanu w 1962 i 2001 zachęcały do tuszowania przypadków nadużyć seksualnych.

Papież ofiarą?

Wenecki Kardynał Angelo Scolo wyraził solidarność z Benedyktem XVI, przedstawiając go jako ofiarę "fałszywych oskarżeń" mediów. Arcybiskup Kazimierz Nycz podkreślił z kolei, że Kościół ma na uwadze indywidualne tragedie ofiar i atakuje media za "uderzanie w cały Kościół, papieża". - Musimy powiedzieć temu "nie" w imię prawdy i sprawiedliwości - dodał abp Nycz.

Być może dzisiaj po uroczystej Drodze Krzyżowej w Koloseum papież odniesie się do skandali. Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Niemiec arcybiskup Robert Zollitsch powiedział, że Wielki Piątek musi "być nowym początkiem, którego tak potrzebujemy". W jego archidiecezji będą odprawiane modlitwy w intencji ofiar nadużyć księży.

Sprawa Murphy'ego to tylko jeden z wielu wykrytych w ciągu ostatnich miesięcy przypadków molestowania przez księży katolickich. Od stycznia - gdy nagłośniono przypadki z berlińskiego gimnazjum - mamy do czynienia z prawdziwą "falą": ponad 100 ofiar (z czasów powojennych), które już się zgłosiły, w Niemczech, tysiące w Irlandii (od lat 30. XX wieku), zgłoszone przypadki w innych krajach Europy, m.in. Danii.

DOSTĘP PREMIUM