Dzieci w święta zjadają 2,5 kilograma czekolady

Brytyjskie dzieci i nastolatki zjadają podczas Wielkanocy przeciętnie 2,5 kilo czekolady. Z badania przeprowadzonego wśród dwóch tysięcy rodziców dzieci w wieku 10-14 lat wynika, że spożywają one przez świąteczne dni aż 13 tysięcy kalorii i 650 gramów tłuszczu w postaci czekoladowych zajączków, nugatowych jajeczek i wielkanocnych pralinek.

Według ankiety opublikowanej w gazecie The Scotsman, 77 procent dorosłych pozwala swoim pociechom zjeść czekoladowe przysmaki przed świątecznym śniadaniem. Większość dzieci i młodzieży ma też zezwolenie na spożywanie podczas Wielkanocy nieograniczonych ilości czekolady. Specjaliści alarmują, że tylko 3 procent badanych kontroluje, co zawierają zjadane przez nich słodkości. Przeważająca większość rodziców nie ma pojęcia, jak wiele kalorii i tłuszczu podczas kilku świątecznych dni pochłaniają ich dzieci.

Także dorośli Brytyjczycy ostro folgują sobie podczas wielkanocnych biesiad - siedem na dziesięć osób będących na diecie decyduje się przerwać na te dni reżim żywieniowy.

Brytyjscy eksperci do spraw żywienia załamują nad wynikami badań ręce. Otyłość lub nadwaga na Wyspach - także wśród najmłodszych - należą do największych problemów społecznych. Programami, które mają wpoić zasady zdrowego odżywiania, objęte są już małe dzieci.

DOSTĘP PREMIUM