Cud w Chinach. Po tygodniu z zalanej kopalni wyciągają żywych górników

Co najmniej 114 ze 153 górników przeżyło katastrofę w chińskiej kopalni Wangjialing, do której osiem dni temu wdarła się woda. Ratownicy ewakuowali dotąd na powierzchnię 39 górników.

 

Ekipy ratownicze dotarły do uwięzionych w nocy. Ewakuację pierwszych dziewięciu górników pokazała na żywo chińska telewizja państwowa. Pokazano, jak karetki odwożą ich do szpitala. Jeden z uratowanych powiedział, że górnicy przez osiem dni nie pili wody wyciekającej ze skał tunelu, gdyż obawiali się jej zanieczyszczenia.

O życie górników ponad tydzień walczyły trzy tysiące ratowników. Przedwczoraj ratownicy usłyszeli odgłosy świadczące o tym, że w zalanym wodą chodniku są żywi ludzie. Z zalanych sztolni dochodziły odgłosy stukania i krzyki. Ratownicy nie mają złudzeń - To cud, że udało się uratować tylu ludzi, choć sytuacja wyglądała nieciekawie, a akcja była niezwykle skomplikowana.

Chińskie kopalnie należą do najniebezpieczniejszych na świecie. Tylko w ubiegłym tygodniu w pięciu różnych katastrofach górniczych zginęło 30 osób, prawie 200 uważa się za zaginione.

DOSTĘP PREMIUM