Przewodniczący Republikanów: "Obama ma mniejsze prawo do błędów, bo jest czarny"

Michael Steele, przewodniczący partii republikańskiej, mówił w wywiadzie dla stacji ABC News o podejściu społeczeństwa do polityków o ciemnym kolorze skóry. Steele sam jest Afro-Amerykaninem.

- Po prostu tak jest. Barack Obama ma mniejszy margines manewru. Wiele ludzi jest w podobnej sytuacji. Ludzie tacy jak ja muszą działać trochę inaczej - powiedział Steele w programie Good Morning America.

Steele został zapytany przez prowadzącego program, czy uważa, że jako Afro-Amerykanin ma mniejsze prawo do błędu. Polityk odpowiedział, że tak i porównał się do prezydenta Obamy, który także musi zmagać się z rasizmem.

Steele został wybrany przewodniczącym partii republikańskiej na początku 2009 roku, kilka dni po zaprzysiężeniu na prezydenta USA Baracka Obamy. Steele jest pierwszym czarnoskórym przewodniczącym Republikanów. Od czasu objęcia urzędu wzbudza on wiele kontrowersji swoimi wypowiedziami i zachowaniem. Przeciwnicy wewnątrz partii wytykają mu częste korzystanie prywatnych samolotów do podróży turystycznych oraz zatrzymywanie się w luksusowych hotelach.

Ostatni sondaż pokazał, że ponad 70% członków partii uważa go za obciążenie dla wizerunku partii. Steele w wywiadzie dla ABC News powiedział, że nie ma zamiaru zrezygnować ze stanowiska przewodniczącego.

DOSTĘP PREMIUM