Egipt domaga się od Wielkiej Brytanii zwrotu zagrabionych starożytnych skarbów

British Museum może stracić swoje największe skarby - donosi ?Daily Telegraph?. 16 państw planuje podpisać deklarację domagając się zwrotu zagrabionych przed dziesięcioleciami artefaktów. Z oficjalnym żądaniem zwrotu starożytnych skarbów wystąpił już Egipt.

Żądania zostały sformułowane na zakończonej właśnie konferencji w Kairze. Są one skierowane do wszystkich muzeów, które posiadają egipskie zabytki.

Celem numer jeden jest jednak British Museum, bo to ono przetrzymuje największą ilość egipskich antyków, w tym słynny Kamień z Rosetty - zabytek piśmiennictwa staroegipskiego, dzięki odkryciu którego odczytano hieroglify. Od berlińskiego Nowego Muzeum Egipt domaga się z kolei oddania liczącego 3,5 tys. lat popiersia Nefretiti - żony egipskiego faraona.

Europejskie muzea mówią "nie"

Zarówno londyńskie jak i berlińskie muzeum odrzucają roszczenia Egiptu. Rzeczniczka British Museum twierdzi też, że nie uzyskano oficjalnego żądania zwrotu antyków. - Muzeum otrzymało jedynie prośbę od Najwyższej Rady ds. Starożytnych Zabytków o zgodę na wypożyczenie na krótki okres kamienia (red. z Rosetty) na otwarcie nowego muzeum w Gizie w 2012 lub 2013 roku. Zarządcy British Museum rozważą ten wniosek - dodała rzeczniczka.

"Ważne ikony powinny być w kraju pochodzenia"

Głównym rzecznikiem kampanii jest Zahi Hawass - jeden z czołowych egiptologów na świecie i przewodniczący egipskiej Najwyższej Rady starożytności przy egipskim min. kultury. Hawass zdaje sobie sprawę, że roszczenia nie mają żadnej podstawy prawnej, ale uważa, że wspólna deklaracja kilkunastu krajów mogłaby ułatwić odzyskanie skarbów.

- Walczmy wszyscy razem. Musimy ze sobą współpracować (...) Musimy wszyscy stworzyć jedną listę i walczyć dopóki nie odzyskamy zabytków - mówił Hawass - Zapomnijmy o kwestiach prawnych. Ważne ikony powinny być w kraju pochodzenia. Kropka - podsumował.

Grecki rząd: Oddajcie marmury z Partenonu

Egipt nie jest odosobniony w swoich żądaniach. Grecki rząd od dłuższego czasu prowadzi kampanię w celu odzyskania Marmurów Elgina, które zostały zabrane z Partenonu na początku XIX wieku.

- Chcielibyśmy zobaczyć jakieś oznaki dobrej woli - powiedziała Elana Korka, grecka minister kultury - To marmury z Partenonu i tam powinny się znajdować.

Meksyk, Chiny i Nigeria też chcą odzyskać swoje skarby od British Museum

16 zainteresowanych państw planuje stworzyć wspólna deklarację z żądaniem zwrotu skradzionych niegdyś skarbów. Nigeria domaga się oddania zabytkowych brązów z Beninu, które również są częścią skarbów British Museum. Meksyk chce dostać pokryte piórami nakrycie głowy plemiennego wojownika, a Chiny przyrządy astrologiczne skradzione z Pałacu Letniego chińskiego cesarza podczas drugiej wojny opiumowej.

Międzynarodowe konwencje tworzone po 1954 roku zabraniają grabieży wojennych, plądrowania i odsprzedaży zabytków. Nie dotyczą one jednak rzeczy, które zostały zagrabione przed wejściem w życie uzgodnień.

TOK FM PREMIUM