Odpady promieniotwórcze w stolicy Indii. 5 osób w szpitalu

Na składowisko złomu w Delhi, stolicy Indii, trafiły odpady radioaktywne. W wyniku napromieniowania 5 osób w ciężkim stanie trafiło do szpitala, a kilkaset osób ewakuowano z domów.

Pięć osób trafiło w Delhi do szpitala z ciężkimi poparzeniami w wyniku radioaktywnego napromieniowania. Władze ewakuowały kilkaset osób mieszkających w domach wokół miejsca, gdzie znajdował się radioaktywny obiekt. Do zdarzenia doszło w zachodniej części Delhi, w zakładzie metalowym, przerabiającym złom.

Jeden z kawałków metalu przywiezionego z wysypiska złomu zawierał radioaktywny izotop, który zaczął się uwalniać, gdy pracownik zakładu poddał metal obróbce. Według służb ochrony radiologicznej, był to najprawdopodobniej Kobalt-60 używany w medycynie do napromieniowania komórek nowotworowych przy pomocy tak zwanej bomby kobaltowej.

Trwa śledztwo, które ma wyjaśnić, w jaki sposób metal zawierający radioaktywny izotop znalazł się w mieście. Wstępne przypuszczenia policji wskazują, iż radioaktywny złom pochodził z zagranicy. Do Indii co pewien czas docierają sprowadzane nielegalnie odpady zawierające substancje toksyczne pochodzące z krajów rozwiniętych.

DOSTĘP PREMIUM