Afganistan: Cztery osoby zginęły w samolocie za 70 mln. Zestrzelenie?

Amerykański samolot CV-22 Osprey wart blisko 70 milionów dolarów spadł, lub został zestrzelony w południowo-wschodnim Afganistanie. Zginęło trzech żołnierzy i jeden pracownik cywilny - poinformowało NATO.

CV-22 Osprey spadł około 11 kilometrów od stolicy prowincji Zabul, Kalat. Talibowie poinformowali o jego zestrzeleniu, podobnie początkowo mówił gubernator prowincji. Później mówił o nieznanej przyczynie, podobnie jak NATO, które oficjalnie mówi, że jest ona badana.

NATO podało, że na pokładzie maszyny byli amerykańscy żołnierze i część z nich, choć nie wiadomo ilu, zostało rannych i trafiło do szpitali.

CV-22 Osprey to hybryda samolotu z śmigłowcem. Na końcu skrzydeł ma ogromne śmigła, które umożliwiają mu pionowy start i lądowanie. Służy głównie w amerykańskiej piechocie morskiej do transportu i misji poszukiwawczych. Może wziąć na pokład nawet 32 żołnierzy, przez co czasem wykorzystywany jest do drobnych desantów spadochroniarzy. Został oblatany w 1989 roku. Jeden egzemplarz kosztuje 68 milionów dolarów.

DOSTĘP PREMIUM