Moskwa: Ciała ponad 40 osób trafią do Polski w środę

Rodziny ofiar sobotniej katastrofy cały czas identyfikują ciała bliskich. Ponad 40 trumien z ciałami ofiar sobotniej tragedii wróci do Polski w środę.

Początkowo mówiono, że samolot z ciałami przyleci do kraju we wtorek, razem z trumną Marii Kaczyńskiej, potem jednak zmieniono zdanie.

Do instytutu ekspertyz sądowych w Moskwie, gdzie trwa identyfikacja ciał Polaków, którzy zginęli w katastrofie samolotu prezydenckiego, przyjeżdżają cały czas autobusy z kolejnymi rodzinami.

Trumny z ciałami już zidentyfikowanych osób są plombowane w Moskwie. Rodziny mogły jednak poprosić o włożenie do trumien rzeczy osobisty, różańca czy ubrania bliskich np. w mundur. Najtrudniejsze dla samych rodzin są identyfikacje szczątków. Ale tu Rosjanie są bardzo delikatni. To okazanie i identyfikacja osobista jest naprawdę ostatnią rzeczą i tylko jeśli jest niezbędna.

Jeśli do osobistej identyfikacji wystarczy np. tatuaż czy blizna na ręce, to tylko to widzi rodzina. Krewni ofiar, którzy zakończyli identyfikacje, najprawdopodobniej jeszcze dziś wrócą do kraju.

TOK FM PREMIUM