Prezydent USA Barack Obama będzie na pogrzebie pary prezydenckiej

Administracja Białego Domu poinformowała, że prezydent USA Barack Obama przyjedzie 18 kwietnia na pogrzeb Marii i Lecha Kaczyńskich do Krakowa.

Obama przybędzie do Polski w sobotę wieczorem. Jak napisano w nocie, amerykański prezydent przyjedzie do Polski by złożyć swoje najgłębsze kondolencje "ważnemu i zaufanemu sprzymierzeńcowi". Będzie to pierwsza wizyta prezydenta Obamy w Polsce.

- Mogę potwierdzić. Już od dłuższego czasu mieliśmy sygnały, że prezydent Obama wyraził chęć przyjazdu na ceremonię pogrzebową. To finalne potwierdzenie mogło paść, gdy wydaliśmy oficjalną notę, która została przekazana przedstawicielstwom dyplomatycznym akredytowanym w Warszawie. Zawiadamialiśmy już o dokładnej dacie i miejsce pochówku. Mieliśmy sygnały, że prezydent Obama ogłosi to sam - mówił w TVN24 rzecznik MSZ Piotr Paszkowski. Na razie to jedyny pewny gość na uroczystościach - Spodziewamy się, że od jutra zaczną spływać deklarację - dodał rzecznik ministerstwa spraw zagranicznych.

W pogrzebie pary prezydenckiej w Krakowie weźmie też najpewniej udział prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew. Wcześniejsze informacje Polskiego Radia potwierdził rzecznik Miedwiediewa, który stwierdził, że rosyjski prezydent "być może przyjedzie do Polski". Wiadomo, że na pogrzeb nie wybiera się Władimir Putin.

Wstępne deklaracje chęci uczestnictwa w uroczystości zgłosili już niektórzy szefowie państw i rządów oraz liderzy organizacji międzynarodowych. Wśród przywódców będą m.in.: prezydent Bułgarii Georgi Pyrwanow, prezydent Estonii Toomas Hendrik Ilves i premier Hiszpanii Jose Luis Zapatero.

Na pogrzebie pary prezydenckiej będą głowy państw i rządów z całego świata. Oto prawdopodobna lista gości:

Głowy państw i rządów z poszczególnych krajów:

Niemcy - kanclerz Angela Merkel i prezydent Horst Köhler

Rosja - prezydent Dimitri Miedwiediew

Francja - prezydent Nicolas Sarkozy

Hiszpania - premier Jose Luis Zapatero

Gruzja - prezydent Mikheil Saakaszwili

Litwa - prezydent Dalia Grybauskaite, były prezydent Valdas Adamkus

Czechy - prezydent Vaclav Klaus

Słowacja - prezydent Ivan Gaszparovicz

Ukraina - prezydent Wiktor Janukowycz, były prezydent Wiktor Juszczenko, premier Mykoła Azarow, była premier Julia Tymoszenko

Bułgaria - prezydent Georgi Pyrwanow

Indie - minister spraw zagranicznych Somanahalli Mallaiah Krishna

Izrael - prezydent Szymon Peres

Kanada - premier Stephen Harper

Przedstawiciele organizacji międzynarodowych:

NATO - sekretarz generalny Anders Fogh Rasmussen

Parlament Europejski- przewodniczący Jerzy Buzek

Komisja Europejska - Jose Manuel Barroso

Rada Europejska - Herman Van Rompuy

TOK FM PREMIUM