Wielkie zainteresowanie filmem "Katyń" po katastrofie

Ogromne jest zainteresowanie na świecie filmem "Katyń" i informacjami o zbrodni katyńskiej, po sobotniej katastrofie lotniczej. Film Andrzeja Wajdy pokazano wczoraj w Parlamencie Europejskim w ramach wystawy "Katyń".

Telewizje z wielu krajów oraz placówki dyplomatyczne zwracają się o możliwość emisji i proszą o materiały na temat mordu na polskich jeńcach w Katyniu w 1940 roku - powiedział IAR rzecznik TVP Stanisław Wojtera.

- W przypadku placówek dyplomatycznych sprawy załatwiane są od ręki. Jeśli chodzi o pokazy w stacjach telewizyjnych, zainteresowani albo kierowani są do dystrybutorów filmu na tych rynkach albo udzielamy licencji na emisje sami, jeśli na danym terytorium brak dystrybutora" - poinformował Stanisław Wojtera.

Film Wajdy pokazała już telewizja łotewska. Obecnie zainteresowani emisją są telewizje litewska, ukraińska, chorwacka, telewizja Republiki Macedonii, a także telewizja w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Portugalii. Telewizja włoska RAI News 24 zadeklarowała gotowość emisji filmu Andrzeja Wajdy.

W niedzielę "Katyń" pokazała telewizja Rossija. Był to drugi pokaz tego obrazu w państwowej ogólnokrajowej telewizji rosyjskiej. 2 kwietnia wyemitowano go na kanale Kultura.

TOK FM PREMIUM