Kanclerz Merkel i prezydent Köhler przylecą osobno

Niemieckie władze wyciągają wnioski z tragedii pod Smoleńskiem. Kanclerz Angela Merkel i prezydent Horst Köhler przylecą na uroczystości pogrzebowe Lecha i Marii Kaczyńskich dwoma różnymi samolotami.

O decyzji najwyższych rangą niemieckich polityków poinformował rząd w Berlinie. Według jego rzeczniczki, Angela Merkel ze swoim sztabem poleci do Krakowa rządową maszyną typu Challenger. Udział w niedzielnych uroczystościach, oprócz pani kanclerz i prezydenta, zapowiedzieli dziś również wicekanclerz i minister spraw zagranicznych Guido Westerwelle i pełnomocniczka rządu do spraw współpracy z Polską Cornelia Pieper.

Niemcy: Trzeba zmienić przepisy

Katastrofa pod Smoleńskiem wywołała także w Niemczech dyskusję na temat konieczności wprowadzenia przepisów dotyczących wspólnego podróżowania najwyższych rangą osób w państwie. W Niemczech bowiem takich regulacji nie ma. Kilkakrotnie więc zdarzało się, że na pokładzie jednego samolotu znajdował się cały skład gabinetu, na przykład w drodze na konsultacje międzyrządowe we Francji i Izraelu.

Rzeczniczka rządu poinformowała również, że w związku z udziałem kanclerz Merkel w uroczystościach w Krakowie odwołano zaplanowane na niedzielę niemiecko - włoskie konsultacje międzyrządowe w Hanowerze.

DOSTĘP PREMIUM