Niemcy: Biskup Williamson winny kłamstwa oświęcimskiego

Niemiecki sąd uznał biskupa Richarda Williamsona za winnego szerzenia kłamstwa oświęcimskiego. Brytyjski negacjonista musi zapłacić 10 tysięcy euro grzywny.

Przedmiotem procesu były wypowiedzi duchownego, których udzielił on półtora roku temu szwedzkiej telewizji. W wywiadzie dla niej zanegował istnienie komór gazowych w hitlerowskich obozach koncentracyjnych. Twierdził również, że w czasie holokaustu zginęło nie sześć milionów Żydów, ale najwyżej 200-300 tysięcy.

Ponieważ biskup Williamson udzielił wywiadu na terenie Niemiec - w Zaitzkofen pod Ratyzboną - sprawę rozpatrywał sąd w Ratyzbonie. W październiku ubiegłego roku sąd wymierzył Williamsonowi karę grzywny w wysokości 12 tysięcy euro. Ponieważ lefebrysta odwołał się od tej decyzji, doszło do procesu.

Sam oskarżony nie pojawił się na rozprawie. Jak wyjaśnił jego adwokat, Bractwo świętego Piusa X nie zezwoliło mu na wypowiedzi przed sądem.

Skandal wokół osoby biskupa-negacjonisty wybuchł na początku ubiegłego roku. Papież Benedykt XVI zdjął wówczas ekskomunikę z czterech biskupów lefebrystów. W tym gronie znalazł się także biskup Williamson, chociaż jego poglądy na temat holokaustu były powszechnie znane.

DOSTĘP PREMIUM