Londyn: Transmisja pogrzebu pary prezydenckiej na telebimie na Trafalgar Square

Mieszkańcy brytyjskiej stolicy, w tym tysiące Polskich emigrantów, obejrzą transmisję pogrzebu polskiej Pary Prezydenckiej Marii i Lecha Kaczyńskich na Trafalgar Square. Ostateczną zgodę na umieszczenie telebimu wydało dziś biuro mera Londynu Borisa Johnsona.

- Burmistrz i jego współpracownicy okazali pełne zrozumienie dla znaczenia tragedii, jaka spotkała Polskę i wyszli na przeciw wszystkim Polakom mieszkającym w Wielkiej Brytanii - komentuje dla Gazety.pl Krzysztof Ruszczyński z Londyńskiego Komitetu Obchodów Uroczystości Żałobnych.- Obecnie dogrywamy szczegóły z policją, która będzie czuwać nad bezpieczeństwem - dodaje.

Koszty wynajęcia telebimu, równe 30 tys. funtów, brytyjska polonia zebrała w natychmiastowym tempie. Pomogły organizacje polonijne i prywatni darczyńcy. Akcję wsparła Ambasada RP w Londynie. Polsko-brytyjskie spotkanie na Trafalgar Square rozpocznie się w najbliższą niedzielę o godz. 12.00.

Organizacje polskie w Wielkiej Brytanii zaapelowały do rodaków, którzy jako wolontariusze zechcą pomóc przy organizacji i obsłudze transmisji. Szczegółowe informacje chętni mogą znaleźć na stronie internetowej www.pozegnajprezydenta.org.uk.

W katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem zginęli dwa znamienici przedstawiciele polskiego środowiska emigracyjnego w Wielkiej Brytanii: ostatni Prezydent II RP Ryszard Kaczorowski oraz dziekan Polskiej Misji Katolickiej w Anglii i Walii ks. Prałat Bronisław Gostomski.

DOSTĘP PREMIUM