Europejskie kraje przedłużają zakazy lotów. Wielka Brytania do niedzieli, Włochy do poniedziałku

Lotniska w Wielkiej Brytanii będą zamknięte do jutra do 6 rano. Północne Włochy przedłużają zakaz lotów do godz. 6.00 rano w poniedziałek. Do tego dnia prawie wszystkie rejsy odwołały Skandynawskie Linie Lotnicze. Powodem jest unoszenie się nad Europą pyłu wulkanicznego. Wcześniej postanowiono, że porty lotnicze we Francji nie będą działać co najmniej do jutra do 8:00.

Według brytyjskiej agencji NATS, która nadzoruje loty część przestrzeni powietrznej nad Wielką Brytanią może być otwarta około godz. 18.00. Dotyczy to lotów nad Szkocją północną Anglią i Północną Irlandią. Brytyjskie służby kontroli ruchu lotniczego będą na bieżąco sprawdzały dane meteorologiczne. Wydanie kolejnego komunikatu przewidziano około godziny 22. Według NATS możliwe będą niektóre loty krajowe. Podobny zakaz wydano w Niemczech. Tam również zawieszono loty do godz. 6.00 rano w niedziele. Poprzedni zakaz lotów miał być zniesiony dziś o północy. Irlandia przedłużyła zakaz lotów do godz. 12.00 w niedzielę.

Z powodu wybuchu wulkanu na Islandii i rozprzestrzeniania się pyłu do końca dnia przestrzeń powietrzna jest zamknięta między innymi w Polsce. O odwołaniu lotów poinformowały również Niemcy, Austria, Szwajcaria, Czechy, Belgia, Dania, Norwegia i Finlandia oraz Rumunia, Białoruś i Ukraina. Zakaz lotów obowiązuje również w północnej części Włoch.

Według włoskiej agencji ENAC nie ma potrzeby zamykania przestrzeni powietrznej nad resztą Włoch. Oznacza to, że lotnisko Fiumicino w Rzymie zostanie otwarte.

W sobotę od godziny 14.00 zamknięty został ruch lotniczy nad Serbią, Bośnią i Czarnogórą. Nieczynne sa także korytarze powietrzne nad wodami międzynarodowymi nad Adriatykiem. Władze portu lotniczego w Belgradzie poinformowały, że będzie on nieczynny co najmniej do godz. 23.00.

Europejska agencja kontroli ruchu lotniczego poinformowała, że na całym kontynencie odwołano około 16 tysięcy lotów z powodu zagrożenia, jakim jest dla samolotów unoszący się pył wulkaniczny. Według Europolu, przemieszczanie się chmury pyłu znad Islandii może jeszcze przez dobę utrudniać ruch lotniczy nad Europą.

TOK FM PREMIUM