Indie: fala upałów zabiła już 80 osób

80 osób poniosło śmierć w wyniku odwodnienia i fali upałów, jakie od miesiąca nie słabną w Indiach,, podała agencja Reutera. Dzienne temperatury dochodzą do 44 stopni Celsjusza i są w tym regionie najwyższe od 52 lat, średnio 4-6 stopni wyższe niż zazwyczaj.

47 stopni Celsjusza, najwyższą temperaturę w przeciągu ostatniej doby odnotowano w mieście Ganganagar, w rejonie Rajasthanu. We wschodniej części stanu Orissa władze zdecydowały się od przyszłego wtorku zamknąć szkoły. Oficjalne źródła informują, że w centralnej, północnej i północno-zachodniej części Indii temperatura nie spadnie co najmniej przez najbliższe 48 godzin. Według prognoz niższe temperatury przyniesie dopiero pora deszczowa, która powinna nadejść w drugiej połowie czerwca.

Władze badają przypadki 53 zgonów w różnych częściach kraju. Kolejne przypadki zostały zgłoszone w stanach Uttar Pradesh i Madhya Pradesh.

W wyniku ekstremalnie wysokich temperatur zagrożone są tegoroczne zbiory pszenicy oraz produkcja mąki. - W okresie 2009/2010 Indie mają wyprodukować 82 miliony ton pszenicy, ale już teraz widać, że mogą one być niższe o 1-1,5 mln ton - powiedziała agencji Reutera Veena Sharma Sekretarz Generalny Indyjskiej Federacji Roller Flour Millers.

DOSTĘP PREMIUM