Eyjafjallajökull nie odpuszcza. Kolejny dzień paraliżu w Europie [RELACJA NA ŻYWO]

Chmura pyłu z islandzkiego wulkanu, która od piątku paraliżuje lotniska w całej Europie nie zmniejsza się. Meteorolodzy ostrzegają, że jego nowa fala wkrótce przykryje część nieba nad kontynentem.

Zobacz, jak sytuacja w Europie wyglądała wczoraj

20.48 Czas najwyższy na zmiany w pogodzie. MSZ podało właśnie, że z powodu chmury pyłu do kraju nie może wrócić nawet 10 tysięcy osób. Najwięcej turystów utknęło w Egipcie. Na powrót czeka tam około 4 tysięcy Polaków.

20.44 Coraz bardziej optymistycznie. Przestrzeń powietrzna nad Polską otwarta będzie od godz. 7 rano - poinformowała polska Agencja Żeglugi Powietrznej

19.38 Air France pełne optymizmu. Planują, że jutro odbędą się wszystkie rejsy na dalekich trasach.

19.24 Chmura okazała litość i przepuści jutro z USA dwa samoloty LOT-u do Polski.

19.18 - Odwołane loty, turyści, którzy nie mogą wrócić do kraju, przerwane dostawy towarów i wstrzymana produkcja w niektórych zakładach - to efekt zamknięcia przestrzeni powietrznej nad Europą. Zaledwie po kilku dniach gospodarka krajów UE ma miliardy euro strat. Czyżby nasz wulkan był dalekim kuzynem ostatniego kryzysu gospodarczego?

18.41 Naukowcy twierdzą, że wulkan Eyjafjallajökull może dymić jeszcze bardzo długo. Ostatnio - w 1821 roku - erupcja trwała 13 miesięcy. Może teraz szybciej się wulkanowi znudzi?

18.37 Nie chcieliśmy o tym pisać, żeby nie zapeszyć, ale jednak trzeba. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej poinformował, że w nocy z wtorku na środę nad Polskę napłyną masy świeżego powietrza, już bez zanieczyszczeń pochodzenia wulkanicznego. Według IMGW, w środę wieczorem całe niebo nad naszym krajem będzie już czyste.

17.11 Wygląda na to, że Eyjafjallajökull powoli się uspokaja. Wyrzuca już mniej pyłu

Wulkan nie wyrzuca już tak dużej ilości pyłu

17.09 Dania zamknęła przestrzeń powietrzną nad Grenlandią.

17.03 Mało by brakowało, a przez chmurę wulkanicznego pyłu brytyjska grupa rockowa Status Quo przeżyłaby bliskie spotkanie z warszawskim Dworcem Centralnym. Agencja Reutera poinformowała dziś, że muzycy planowali wrócić z koleją z koncertu w Moskwie. Miejscem przesiadki miała być właśnie Warszawa. Manager kapeli zdradził Gazecie.pl, że muzycy w ostatniej chwili zmienili plany i na autobus do Londynu przesiądą się w Hamburgu.

16.54 Większość amerykańskich samolotów wojskowych latających nad północną Europą ląduje w hiszpańskich bazach wojskowych - twierdzi Pentagon. Maszyny US Army przyjmuje baza powietrzna Moron oraz lotnisko marynarki wojennej Rota.

16.50 - 65 mln dolarów - na tyle swoje straty wyceniła arabska linia Emirates Airlines. To tylko koszt odwołanych lotów. Dodatkowe 6 mln linie wydały na noclegi i wyżywienie dla uziemionych pasażerów. - Emirates odwołało ok. 250 połączeń - powiedział na konferencji prasowej prezes linii Tim Clark.

16.41 Paraliż europejskich lotnisk to szansa na renesans podróży koleją. Posłowie Parlamentu Europejskiego wezwali na dzisiejszym posiedzeniu do większych inwestycji w sieć kolejową. - Dzisiaj w Europie nie da się kupić biletu kolejowego i w cywilizowany sposób przejechać pociągiem z północy na południe - powiedział Marian-Jean Marinescu, członek komisji ds. transporty PE.

16.01 Nie czekając z założonymi rękoma, aż wiatr rozwieje pyły wulkaniczne znad Islandii, belgijskie linie lotnicze Brussels Airlines postanowiły wykorzystać paraliż ruchu lotniczego w Europie na dodatkowe przeglądy maszyn.

15.27 Biura podróży przeżywają prawdziwe oblężenie. Pasażerowie za wszelką cene próbują wydostać się z Polski. Zamieniają samoloty na autokary, przesiadają się do pociągów i samochodów ZOBACZ

15.10 - Trzeba mieć dużo gotówki i cierpliwości - takie rady pasażerom, którym chmura pokrzyżowała plany udziela Radek Zaleski, dziennikarz Gazety.pl. On sam przeżył prawdziwą odyseję. Spędził cztery dni na lotnisku Heathrow. Opowiedział o tym w radiu TOK FM

14.49 Dwa samoloty Airbus wykonały loty próbne nad Francją i Niemcami, żeby sprawdzić wpływ chmury z pyłem wulkanicznym na maszyny - poinformowało konsorcjum . Załogi obu samolotów nie odnotowały nieprawidłowości i zakłóceń podczas lotu.

14.26 - Blisko połowa lotów, przewidzianych na wtorek w Europie, powinna się odbyć, co oznacza wyraźną poprawę sytuacji w ruchu powietrznym w porównaniu z minionymi dniami - poinformowała Europejska Organizacja ds. Bezpieczeństwa Żeglugi Powietrznej, Eurocontrol.

13.57 Po naszej wczorajszej relacji część czytelników zarzuciła nam , że nie bierzemy na poważnie zamieszania, jakie wywołała chmura. Współczujemy wszystkim poszkodowanym pasażerom. Wredną chmurę rozgonilibyśmy najchętniej własnymi rękoma, ale cóż, nie możemy nic zrobić poza paroma dowcipami.

13.46 Z chmury pyłu mogą być też pożytki. Okazuje się, że wulkan uziemił słynnego homofoba , który nie dotarł na wykład do Polski

13.24 Royal Navy zmierza na ratunek. Brytyjska marynarka wojenna wysłała do Hiszpanii jeden ze swych okrętów, by przetransportować do Anglii prawie 800 żołnierzy i cywili , którzy utknęli na Półwyspie Iberyjskim z powodu chmury pyłu wulkanicznego nad Europą.

13.18 Pod wulkanem, czyli ciężkie życie w sąsiedztwie Eyjafjöll ZOBACZ ZDJĘCIA

13.11 Fińskie lotniska zamknięte do środy, do godz. 6.00

12.57 Ze względu na chmurę pyłu wulkanicznego znad Islandii zamknięcie przestrzeni powietrznej nad Niemcami przedłużono do godz. 20 we wtorek - poinformowała rzeczniczka urzędu bezpieczeństwa lotów Kristina Kelek, cytowana przez niemiecką agencję dpa.

12.07 Chmura pyłu powisi nad Europą najprawdopodobniej do końca tygodnia. Wtedy pogoda ma się zmienić. Zmora europejskich lotnisk przeniesie się nad Arktykę. Tak przynajmniej twierdzi Światowa Organizacja Meteorologów

11.56 Koszty zamknięcia brytyjskich lotnisk wynosi dziennie od 8 do 9 mln dolarów - twierdzi agencja nadzorująca lotniska w Wielkiej Brytanii 11.45 Wybuchły trzy kratery islandzkiego wulkanu, jednak wydostało się z nich mniej pyłu - podała agencja AFP, cytując źródła z lokalnej policji

11.41 Zakaz lotów nad Wielką Brytanią nadal obowiązuje. Nie wiadomo, kiedy nad Wyspami powróci normalny ruch lotniczy - podaje agencja AP.

11.33 Nowa erupcja wulkanu Eyjafjoell najbardziej dotknie Wielką Brytanię oraz Danię. Część wulkanicznego pyłu pokryje też niebo nad Francją - informuje VAAC, europejskie centrum monitorujące pył wulkaniczny.

11.27 Większa część brytyjskiej przestrzeni powietrznej do wysokości 6 tys. metrów pozostaje zamknięta dla ruchu lotniczego. Na razie można latać z niektórych szkockich lotnisk.

11.23 Węgry przywracają pełny ruch lotniczy i otwierają całą swoją przestrzeń powietrzną - podała tamtejsza agencja ruchu lotniczego.

11.18 Azjatyckie linie lotnicze straciły na europejskim paraliżu 40 milionów dolarów. Andrew Herdman, szef Stowarzyszenia Azjatyckich Linii Lotniczych apeluje, by europejskie władze choć częściowo przywróciły ruch na niektórych trasach.

11.06 Słowenia zamknęła przestrzeń powietrzną do wysokości 6,300 metrów - podało ministerstwo transportu tego kraju. Zakaz lotów poniżej tej wysokości ma obowiązywać do godz. 15.00. Trzy główne słoweńskie lotniska są zamknięte.

10.53 Powoli otwiera się przestrzeń powietrzna nad północnymi Włochami. Pierwsze samoloty opuszczą lotniska w Rzymie i Mediolanie - podała włoska agencja ruchu lotniczego ENAC. - Sytuacja ciągle się zmienia. Pierwszy samolot z lotniska Fiumicino odleciał do Pragi - powiedział Vitaliano Turra z ENAC

10.47 Ze szkockiego lotniska w Glasgow wystartował pierwszy samolot. Maszyna poleciała na wyspy Hebrydy. Szkocka przestrzeń powietrzna została dziś częściowo otwarta

10.33 Fabryka Nissana częściowo zawiesza produkcję samochodów, które przez paraliż lotniczy nie mogą trafić do Europy - podaje AFP.

10.28 Ruch na belgijskich lotniskach jest powoli wznawiany. Na razie samoloty będą mogły jedynie lądować. Lotnisko krajowe w Brukseli, oraz dwa mniejsze porty lotnicze w Charleroi i Liege będą czynne około południa - powiedział rzecznik ministerstwa spraw wewnętrznych Jan Pauwels

10.15 Ucieczka z Europy, czyli mission impossible. Prawdziwe oblężenie przeżywają europejskie pociągi, linie autobusowe. Najbardziej zdesperowani podróżni płaca horrendalne ceny za taksówki. Mekką pasażerów stała się Hiszpania, i to nie ze względu na jej walory turystyczne. To jedyny europejski kraj, do którego nie dotarła chmura pyłu. Lotnisko w Madrycie to chyba jedyny europejski port, z którego można polecieć np. do USA.

10.10 Okazuje się, że chmura pyłu może utrudnić życie nie tylko w powietrzu ,ale i na morzu. Marynarze ze statku Polskiej Żeglugi Morskiej "Powstaniec Listopadowy" to jedyna polska załoga, która przez chmurę pyłu nie mogła wrócić do kraju z tzw. podmiany. Ekipa miała dotrzeć do Polski samolotem z Odessy, ale od piątku utknęła w ukraińskim porcie. - Z Odessy do Warszawy wracamy pociągiem. Jedziemy w sumie 18 godzin - mówi Gazecie.pl Jan Zdunek, bosman.

10.00 Wulkan wciąż wybucha. Chmura pyłu obniża jednak swój pułap - informuje Reuters. Tym razem wulkan wypluwa więcej lawy, a według meteorologa Bjorna Einarssona to oznacza mniej pyłu w atmosferze

9.52 Duńskie porty lotnicze zostają zamknięte do północy - informuje AFP

9.40 Przez kolejne 24 godziny australijskie linie Quantas nie będą latały do Europy

9.33 Europejski paraliż lotniczy odbija się już na azjatyckim rynku. Japońscy smakosze sushi czekają na kolejne dostawy norweskiego łososia. W magazynach powoli zaczyna brakować zapasów tej cenionej ryby. Dramat na japońskich stołach opisuje agencja AFP.

9.21 Pod szyldem Lufthansy wyleci dziś zaledwie 200 samolotów. To 15 procent normalnego ruchu tej linii - przekazał AFP rzecznik niemieckiego przewoźnika. Niemiecka przestrzeń powietrzna póki co ma być zamknięta do godz. 14.00

9.13 Zakaz lotów w Irlandii przedłużony do wtorku, do godz. 12 00

9.10 W związku z pojawieniem się nowej chmury pyłu linie British Airways odwołują wszystkie loty na krótkich trasach - informuje agencja AFP

9.05 Jakby jednej było mało, nad Europę nadciąga kolejna chmura pyłu wulkanicznego z Islandii. Na początek ogarnie ona przestrzeń nad Wielką Brytanią. meteorolodzy przewidują , że w najbliższych dniach - po chwilowej poprawie - znowu pogorszą się warunki dla ruchu lotniczego

8.54 Wszystkiemu jednak winne globalne ocieplenie? Topnienie lodowców powoduje zmniejszenie ich ciężaru, co pozwala wydostawać się magmie z głębin - informuje Reuters, powołując się na naukowców.

8.43 - Aktywność sejsmiczna i wulkaniczna to codzienność na naszej planecie. Ostatnio okazało się, jak wrażliwa jest na to nasza cywilizacja - mówi dyrektor Instytutu Nauk Geologicznych PAN prof. Marek Lewandowski, dodając, że możliwe są poważniejsze wybuchy wulkanów.

7.05 Paraliżu ciąg dalszy. Przestrzeń powietrzna nad Polską jest ponownie zamknięta - informuje Polska Agencja Żeglugi Powietrznej WIĘCEJ

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM