Wybory 2010. Niemiecka prasa: Wystawienie Kaczyńskiego to "jedyny logiczny krok"

Niemiecki dziennik ?Berliner Zeitung" pisze, że polska prawica powinna w wyborach prezydenckich wystawić kandydaturę Jarosława Kaczyńskiego. Zdaniem berlińskiej gazety, jego nominacja byłaby jedynym logicznym krokiem.

"Berliner Zeitung" twierdzi, że tragiczna śmierć Lecha Kaczyńskiego uczyniła z prezydenta narodowy mit. Zdaniem dziennika, jego brat jest jedyną osobą, która wielką falę emocjonalnego uniesienia potrafiłaby zamienić na polityczny kapitał. Poza tym byłoby to konsekwentne posunięcie, ponieważ - jak pisze niemiecki komentator - prezydent i tak często występował jako "przedstawiciel Jarosława Kaczyńskiego i jego politycznych ambicji".

"Berliner Zeitung" twierdzi jednocześnie, że ewentualny wybór szefa PiS-u na prezydenta oznaczałby dla Polski krok wstecz. "Bracia Kaczyńscy poświęcili wszystkie siły walce o wzmocnienie polskiej tożsamości narodowej i szacunku dla niej na świecie" - pisze dziennik. Jednak, jak dodaje, udział najważniejszych światowych polityków, choćby jedynie zaanonsowany, w uroczystościach pogrzebowych pokazał, że ta walka nie jest już dłużej konieczna.

"Berliner Zeitung" ocenia, że rozwijająca się w imponującym tempie Polska już odgrywa rolę regionalnego mocarstwa w Europie. A pozycja naszego kraju powinna jeszcze wzrastać kiedy Unia Europejska będzie szukała zbliżenia z Rosją.

Dlatego Polska powinna oszczędzić sobie "wojen na górze", blokad i sporów kompetencyjnych, które - zdaniem berlińskiego dziennika - są nieuniknione, jeśli prezydentem zostanie Jarosław Kaczyński.

Polecamy: Wybory 2010 dzień po dniu na Facebooku

DOSTĘP PREMIUM