W Rosji i na Białorusi obchodzą 140. urodziny Lenina [ZDJĘCIA]

Dziś w Rosji jest obchodzona 140. rocznica urodzin wodza Rewolucji Październikowej - Włodzimierza Lenina. Jednak obchody rocznicowe organizują jedynie członkowie i sympatycy Komunistycznej Partii Federacji Rosyjskiej. Wczoraj odbyła się uroczysta akademia, a dziś pod mauzoleum Lenina zostaną złożone kwiaty.

Włodzimierz Uljanow - bo takie było prawdziwe nazwisko Lenina - jest uznawany za założyciela państwa sowieckiego. Rosyjscy komuniści podkreślają jego wkład dla budowy i rozwoju Rosji radzieckiej. Wyrażają też przekonanie, że nigdy nie uda się zamknąć Lenina w archiwach historii.

Tymczasem w przeddzień jubileuszu Wszechrosyjskie Centrum Badania Opinii Publicznej przeprowadziło sondaż dotyczący pamięci o osobie i działalności Włodzimierza Iljicza. Okazuje się, że słabnie zarówno pamięć o wodzu rewolucji, jak i szacunek do głoszonych przez niego idei. O ile 11 lat temu ponad czterdzieści procent Rosjan wierzyło w jego historyczną nieśmiertelność, to w tym roku zdanie takie wyraża niespełna jedna trzecia z nich. Spada też liczba osób deklarujących szacunek dla Lenina. Jednocześnie już prawie czterdzieści procent Rosjan ma do niego stosunek obojętny. Tylu samo badanych uważa, że za pięćdziesiąt lat o Leninie nie będzie pamiętał już nikt - poza historykami.

Przemianują plac Mickiewicza na Lenina

Urodziny wodza Reolucji Październikowej obchodzone sa również na Białorusi. Z tej okazji zorganizowano w Mińsku konferencję naukową pod tytułem "Spuścizna teoretyczna i praktyczna Włodzimierza Lenina a współczesność".

Urodziny wodza rewolucji świętuje również białoruskie ugrupowanie "Za Związek i komunistyczną partię". Jego działacze składają kwiaty pod pomnikami Lenina we wszystkich miastach Białorusi.

W wielu białoruskich miasta mieszkańcy sprzeciwiają się takim praktykom. W Nowogródku już trwa procedura przemianowania placu Lenina na plac Adama Mickiewicza. Natomiast w Mińsku oprócz pomnika przywódcy bolszewików jego imię nosi jedna z centralnych ulic stolicy.

TOK FM PREMIUM