Okrągły stół w sprawie pedofilii w Kościele

W Berlinie odbędzie się dziś pierwsze spotkanie tak zwanego okrągłego stołu na temat skutków afery pedofilskiej. Niemiecki rząd zwołał posiedzenie w związku ze skandalem związanym z molestowaniem seksualnym dzieci w niemieckich szkołach.

Przy okrągłym stole zasiądą przedstawiciele rządu, Kościołów katolickiego i ewangelickiego, organizacji nauczycielskich i samorządów rodzicielskich, dyrektorzy szkół i lekarze. Ich zadaniem będzie wypracowanie strategii, która pozwoli zapobiegać molestowaniu uczniów.

Okrągły stół będzie obradował pod przewodnictwem szefowych resortów rodziny, edukacji i sprawiedliwości. Rząd spodziewa się efektów jego pracy do końca roku.

Jego pierwsze posiedzenie poprzedziło spotkanie minister sprawiedliwości Sabine Leutheusser-Schnarrenberger z przewodniczącym niemieckiego episkopatu Robertem Zollitschem. Przed tygodniem oboje wyrazili gotowość władz państwowych i kościelnych do wspólnego wyjaśniania przypadków molestowania seksualnego. Wcześniej pani minister zarzuciła Kościołowi brak woli współpracy z wymiarem sprawiedliwości.

Chociaż przypadki seksualnego wykorzystywania dzieci przez nauczycieli odnotowano nie tylko w katolickich instytucjach, skandal poważnie zaszkodził wizerunkowi niemieckiego Kościoła katolickiego, który - według mediów - przeżywa nie notowaną wcześniej falę wystąpień wiernych.

DOSTĘP PREMIUM